Local 8 Now Election Results 2014

Select Race

Tennessee Governor, Democratic Primary

Total Votes: 223,014 Reporting: 99%
Charles V. “Charlie” Brown (D) 92,953
42%
Winner Winner
Kennedy Spellman Johnson (D) 54,625
24%
Wm. H. “John” McKamey (D) 57,872
26%
Ron Noonan (D) 17,564
8%

Tennessee Governor Republican Primary

Total Votes: 640,160 Reporting: 99%
Mark Coonrippy Brown (R) 43,417
7%
Bill Haslam (R) 561,218
88%
Winner Winner
Basil Marceaux, Sr. (R) 12,920
2%
Donald Ray McFolin (R) 22,605
4%

US Senate Democratic Primary

Total Votes: 239,675 Reporting: 100%
Terry Adams (D) 85,345
36%
Gordon Ball (D) 87,312
36%
Winner Winner
Larry Crim (D) 24,776
10%
Gary Gene Davis (D) 42,242
18%

US Senate Republican Primary

Total Votes: 664,293 Reporting: 100%
Christian Agnew (R) 11,262
2%
Lamar Alexander (R) 330,330
50%
Winner Winner
Joe Carr (R) 269,287
41%
George Shea Flinn (R) 34,546
5%
John D. King (R) 7,606
1%
Brenda S. Lenard (R) 7,862
1%
Erin Kent MaGee (R) 3,400
1%

US House District 01 R

Total Votes: 85,747 Reporting: 99%
Daniel J. Hartley (R) 7,465
9%
John Paul Rader (R) 6,551
8%
Phil Roe (R) 71,731
84%
Winner Winner

US House District 02 D

Total Votes: 12,567 Reporting: 44%
Bob Scott (D) 12,567
100%
Winner Winner

US House District 02 R

Total Votes: 83,018 Reporting: 90%
John J. Duncan, Jr. (R) 50,146
60%
Winner Winner
Jason Zachary (R) 32,872
40%

US House District 03 D

Total Votes: 22,580
Mary M. Headrick (D) 22,580
100%
Winner Winner

US House District 03 R

Total Votes: 87,771 Reporting: 94%
Charles J. Chuck Fleischmann (R) 44,614
51%
Winner Winner
Weston Wamp (R) 43,157
49%

US House District 06 D

Total Votes: 20,480
Amos Scott Powers (D) 20,480
100%
Winner Winner

US House District 06 R

Total Votes: 84,817 Reporting: 94%
Diane Black (R) 65,063
77%
Winner Winner
Jerry Lowery (R) 19,754
23%

TN Senate District 01 R

Total Votes: 18,632
Steve Southerland (R) 18,632
100%
Winner Winner

TN Senate District 05 R

Total Votes: 19,317
Randy McNally (R) 19,317
100%
Winner Winner

TN Senate District 07 D

Total Votes: 3,607
Cheri K. Siler (D) 3,607
100%
Winner Winner

TN Senate District 07 R

Total Votes: 21,002 Reporting: 100%
Mike Alford (R) 1,201
6%
Richard Briggs (R) 13,977
67%
Winner Winner
Stacey Campfield (R) 5,824
28%

TN Senate District 09 R

Total Votes: 20,365
Mike Bell (R) 20,365
100%
Winner Winner

TN Senate District 15 R

Total Votes: 32,789
Paul Bailey (R) 12,498
38%
Gary Steakley (R) 1,357
4%
Matt Swallows (R) 12,011
37%
Betty Vaudt (D) 6,923
21%

TN House District 08 R

Total Votes: 6,211
Art Swann (R) 6,211
100%
Winner Winner

TN House District 09 R

Total Votes: 6,716 Reporting: 100%
Mike Harrison (R) 6,716
100%
Winner Winner

TN House District 10 R

Total Votes: 4,569
Tilman Goins (R) 4,569
100%
Winner Winner

TN House District 11 D

Total Votes: 1,018
Marjorie Ramsey (D) 1,018
100%
Winner Winner

TN House District 11 R

Total Votes: 6,961
Jeremy Faison (R) 6,961
100%

TN House District 12 R

Total Votes: 5,325 Reporting: 0%
Dale Carr (R) 5,325
100%
Winner Winner

TN House District 13 D

Total Votes: 1,798 Reporting: 100%
Gloria Johnson (D) 1,798
100%
Winner Winner

TN House District 13 R

Total Votes: 4,638 Reporting: 100%
Jason Emert (R) 2,304
50%
Eddie Smith (R) 2,334
50%

TN House District 14 R

Total Votes: 9,361 Reporting: 100%
Ryan A. Haynes (R) 9,361
100%
Winner Winner

TN House District 15 D

Total Votes: 1,985 Reporting: 100%
Joseph "Joe" Armstrong (D) 1,985
100%
Winner Winner

TN House District 16 R

Total Votes: 6,424 Reporting: 100%
Bill Dunn (R) 6,424
100%
Winner Winner

TN House District 18 R

Total Votes: 7,677 Reporting: 100%
Martin Daniel (R) 3,921
51%
Steve Hall (R) 3,756
49%

TN House District 17 R

Total Votes: 5,409 Reporting: 0%
Andrew E. Farmer (R) 5,409
100%
Winner Winner

TN House District 19 R

Total Votes: 5,429 Reporting: 100%
Harry Brooks (R) 5,429
100%
Winner Winner

TN House District 20 D

Total Votes: 710 Reporting: 0%
John Ross Conley (D) 710
100%
Winner Winner

TN House District 20 R

Total Votes: 6,026 Reporting: 0%
Bob Ramsey (R) 6,026
100%
Winner Winner

TN House District 21 D

Total Votes: 436 Reporting: 100%
Pamela O. Weston (D) 436
100%
Winner Winner

TN House District 21 R

Total Votes: 9,132 Reporting: 0%
Jimmy Matlock (R) 9,132
100%
Winner Winner

TN House District 23 R

Total Votes: 8,565 Reporting: 0%
John W. Forgety (R) 8,565
100%
Winner Winner

TN House District 25 D

Total Votes: 2,462 Reporting: 0%
Judith N. "Judy" Barnett (D) 2,462
100%

TN House District 25 R

Total Votes: 9,087 Reporting: 0%
Cameron Sexton (R) 9,087
100%

TN House District 31 R

Total Votes: 10,323 Reporting: 0%
Jim Cobb (R) 3,600
35%
Ron Travis (R) 6,723
65%

TN House District 32 R

Total Votes: 9,090 Reporting: 0%
Kent Calfee (R) 7,263
80%
Joe Kneiser (D) 1,827
20%

TN House District 33 D

Total Votes: 1,910 Reporting: 0%
Misty Neergaard (D) 1,910
100%

TN House District 33 R

Total Votes: 8,137 Reporting: 0%
Cailtin Nolan (R) 3,682
45%
John D. Ragan (R) 4,455
55%

TN House District 35 R

Total Votes: 7,909 Reporting: 0%
Dennis "Coach" Roach (R) 3,577
45%
Jerry Sexton (R) 4,332
55%

TN House District 36 D

Total Votes: 950 Reporting: 0%
James Virgil Kidwell (D) 950
100%

TN House District 36 R

Total Votes: 3,301 Reporting: 0%
Dennis H. Powers (R) 3,301
100%

TN House District 38 R

Total Votes: 8,475 Reporting: 0%
Kelly T. Kiesling (R) 8,475
100%
Winner Winner

TN House District 41 D

Total Votes: 3,125 Reporting: 0%
John Mark Windle (D) 3,125
100%
Winner Winner

Anderson County Mayor

Total Votes: 14,398 Reporting: 100%
Terry Frank (R) 7,586
53%
Winner Winner
Jim Hackworth (D) 6,193
43%
Bradley S. Rickett (I) 619
4%

Anderson County Sheriff

Total Votes: 14,304 Reporting: 100%
Anthony Lay (R) 6,918
48%
Paul N. White (D) 7,386
52%
Winner Winner

Blount County Mayor

Total Votes: 13,033 Reporting: 100%
Ed Mitchell (R) 13,033
100%
Winner Winner

Blount County Sheriff

Total Votes: 12,876 Reporting: 100%
James Lee Berrong (R) 12,876
100%
Winner Winner

Claiborne County Mayor

Total Votes: 7,788 Reporting: 100%
Casey F. Anders (I) 363
5%
Dennis Cook (I) 1,984
25%
Jack Daniels (I) 2,864
37%
Winner Winner
Nathan G. Epperson (I) 604
8%
Rick Poore (I) 801
10%
Mike Sharp (I) 744
10%
Richard H. Smith (I) 428
5%

Claiborne County Sheriff

Total Votes: 7,717 Reporting: 100%
David Ray (I) 4,146
54%
Winner Winner
Brent Clark (I) 3,571
46%

Cocke County Mayor

Total Votes: 4,590 Reporting: 68 %
Crystal Webb Ottinger (R) 4,590
100%
Winner Winner

Cocke County Sheriff

Total Votes: 6,996 Reporting: 73 %
Armando Fontes (R) 5,098
73%
Winner Winner
Maurice Shults (R) 1,898
27%

Cumberland County Mayor

Total Votes: 12,045 Reporting: 100%
Kenneth Carey, Jr. (R) 7,126
59%
Winner Winner
Thom Hassler (D) 4,919
41%

Cumberland County Sheriff

Total Votes: 12,165 Reporting: 100%
Casey D. Cox (R) 9,152
75%
Winner Winner
Dean Farley (D) 3,013
25%

Fentress County Executive

County: 100% Total Votes: 6,370
J. Michael Cross (I) 4,333
68%
Winner Winner
W. Frank Smith (I) 1,777
28%
Rickey Dwayne York (I) 260
4%

Fentress County Sheriff

Total Votes: 9,438 Reporting: 100%
Anthony "Tony" Choate (I) 2,025
21%
Charles S. "Chucky" Cravens (I) 2,781
29%
Winner Winner
Max Alan Goodpaster II (I) 169
2%
Tom Rosecrants (I) 4,053
43%
Steve Taylor (I) 410
4%

Grainger County Mayor

Total Votes: 2,658 Reporting: 100%
Mark D. Hipsher (R) 2,658
100%
Winner Winner

Grainger County Sheriff

Total Votes: 2,989 Reporting: 100%
James K. Harville (R) 2,989
100%
Winner Winner

Hamblen County Mayor

Total Votes: 5,961 Reporting: 100%
Bill Brittain (R) 5,457
92%
Winner Winner
Nigel M. Reid II (D) 504
8%

Hamblen County Sheriff

Total Votes: 5,392 Reporting: 100%
Esco R. Jarnagin (R) 5,392
100%
Winner Winner

Hancock County Mayor

Total Votes: 2,074 Reporting: 100%
Thomas J. Harrison (R) 2,074
100%

Hancock County Sheriff

Total Votes: 2,320 Reporting: 100%
Ralph D. "Doug" Seal (R) 1,215
52%
Leamon Maxey (I) 934
40%
Chad Seal (I) 171
7%

Jefferson County Mayor

Total Votes: 6,269 Reporting: 100%
Mike Dockery (D) 2,569
41%
Alan Palmieri (R) 3,700
59%
Winner Winner

Jefferson County Sheriff

Total Votes: 5,077 Reporting: 100%
G.W. "Bud" McCoig (R) 5,077
100%
Winner Winner

Knox County Mayor

Total Votes: 30,114 Reporting: 20%
Tim Burchett (R) 30,114
100%
Winner Winner

Knox County Sheriff

Total Votes: 43,044 Reporting: 100%
Jimmy "J.J." Jones (R) 43,044
100%
Winner Winner

Knox County Trustee

Total Votes: 48,428 Reporting: 81%
Ed Shouse (R) 36,028
74%
Winner Winner
Jim Berrier (D) 12,400
26%

Knox County Clerk

Total Votes: 56,704 Reporting: 100%
Foster D. Arnett, Jr. (R) 40,414
71%
Winner Winner
Wm Mike Padgett (D) 16,290
29%

Knox County Register of Deeds

Total Votes: 52,191 Reporting: 100%
Sherry Witt (R) 39,796
76%
Winner Winner
Donald M. Wiser (I) 12,395
24%

Loudon County Mayor

Total Votes: 338 Reporting: 100 %
Rollen "Buddy" Bradshaw (R) 338
100%
Winner Winner

Loudon County Sheriff

Total Votes: 324
Tim W. Guider (R) 324
100%
Winner Winner

Monroe County Mayor

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Tim Yates (R)
Winner Winner
Jim Stutts (D)
Fred McNabb (I)

Monroe County Sheriff

Total Votes: 0 Reporting: 100%
Randy D White (R)
Winner Winner
Bill Bivens (D)

Morgan County Executive

County: 100% Total Votes: 5,343
Don Edwards (I) 2,057
38%
Mark Keck (I) 1,319
25%
Tommy Kilby (I) 1,967
37%

Morgan County Sheriff

Total Votes: 5,292 Reporting: 100%
Glen Freytag (I) 2,483
47%
Wayne Potter (I) 2,334
44%
Jesse Wade (I) 475
9%

Roane County Executive

Total Votes: 10,638 Reporting: 100%
Mike Farmer (I) 4,470
42%
Ron Woody (I) 6,168
58%
Winner Winner

Roane County Sheriff

Total Votes: 11,030 Reporting: 100%
Jared A. Hall (I) 2,847
26%
Jack L. Stockton (I) 8,183
74%
Winner Winner

Scott County Mayor

Total Votes: 6,988 Reporting: 100%
Harold Brooks (I) 171
2%
Wayne King (I) 896
13%
Dale Perdue (I) 3,141
45%
Winner Winner
Paul C. Strunk (I) 831
12%
Jeff Tibbals (I) 1,949
28%

Scott County Sheriff

Total Votes: 6,929 Reporting: 100%
Bobby Ellis (I) 1,128
16%
Ronnie Phillips (I) 5,801
84%
Winner Winner

Sevier County Mayor

County: Sevier Total Votes: 4,019 Reporting: 100%
Larry Waters (R) 2,820
70%
Winner Winner
Kim Pierce (I) 918
23%
Emory Doyle Valentine (I) 281
7%

Sevier County Sheriff

County: 100% Total Votes: 3,268
Ronald L Seals (R) 3,268
100%
Winner Winner

Union County Mayor

Total Votes: 4,670 Reporting: 100%
Jeff Brantley (I) 834
18%
Tom Heemstra (I) 778
17%
Michael "Mike" Williams (I) 3,058
65%
Winner Winner

Union County Sheriff

Total Votes: 4,789 Reporting: 100%
Billy Breeding (I) 2,553
53%
Winner Winner
Earl Loy Jr (I) 2,236
47%

Campbell County Mayor

Total Votes: 9,496 Reporting: 100%
William Baird (I) 2,186
23%
Fred Cole (I) 748
8%
Jack Lynch (I) 2,346
25%
E.L. Morton (I) 4,022
42%
Winner Winner
Marvin T. Rutherford (I) 194
2%

Local 8 Now County Commission Results 2014

Select Race

Campbell County Commission District 5

Total Votes: 4,700 Reporting: 100%
Forster Baird (I) 709
15%
Pam Carbaugh (I) 167
4%
J.L. Davis (I) 539
11%
Ralph Davis (I) 840
18%
Winner Winner
Carl B. Douglas (I) 714
15%
Alvin Coach Evans (I) 657
14%
Robert Hicks (I) 205
4%
Ron Hutson (I) 153
3%
Terry Singley (I) 588
13%
Charles C. Vermillion (I) 128
3%

Campbell County Commission District 4

Total Votes: 4,697 Reporting: 100%
Charles Goat Baird (I) 1,028
22%
Johnny Coach Bruce (I) 1,098
23%
Winner Winner
C. Thomas Byrge (I) 462
10%
Alvin England (I) 232
5%
Ralph Grant (I) 320
7%
Roy Green (I) 482
10%
Sue Nance (I) 1,075
23%

Campbell County Commission District 3

Total Votes: 4,385 Reporting: 100%
Brent Allen (I) 259
6%
Wendell Bailey (I) 404
9%
Scott Gunter (I) 497
11%
Cliff Jennings (I) 627
14%
Tammy Wright Milner (I) 450
10%
Lawrence Rusty Orick (I) 786
18%
Jason Shetterly (I) 476
11%
Scott Stanfield (I) 886
20%
Winner Winner

Campbell County Commission District 2

Total Votes: 4,017 Reporting: 100%
Otis J. Hatfield (I) 143
4%
Clifton Tip Jones (I) 412
10%
DeWayne Mailman Kitts (I) 1,039
26%
Winner Winner
Scott Kitts (I) 529
13%
Cliff Butch Kohlmeyer (I) 641
16%
Lonnie Welden (I) 696
17%
Mark A. Wells (I) 557
14%

Campbell County Commission District 1

Total Votes: 5,282 Reporting: 100%
M. David Adkins (I) 521
10%
N. Marie Ayers (I) 677
13%
Anthony Tony Dossett (I) 428
8%
Whit Goins (I) 721
14%
Winner Winner
Paul E. Harrell (I) 102
2%
Robert Higgy Higginbotham (I) 675
13%
Jeffrey Miller (I) 576
11%
Jaye Wesley Mitts (I) 123
2%
D. Corey Poston (I) 350
7%
Steve E. Rutherford (I) 618
12%
David G. Young (I) 491
9%

Blount County Commission Seat 9B

Total Votes: 1,062 Reporting: 100%
Andy Allen (R) 1,062
100%
Winner Winner

Fentress County Legislative Body District 5

Total Votes: 2,512 Reporting: 100%
Larry Cooper (I) 463
18%
Winner Winner
Mark A Crabtree (I) 383
15%
Gail Dishmon (I) 207
8%
Rodney Dee Jones (I) 198
8%
Wade Matthews (I) 514
20%
Winner Winner
Steve W. McCoy (I) 387
15%
Gary Bruce Peters (I) 360
14%

Fentress County Legislative Body District 4

Total Votes: 1,748 Reporting: 100%
Buddy Carl Edwards (I) 340
19%
Lester Gooding (I) 407
23%
Winner Winner
Jeff Green (I) 485
28%
Winner Winner
Jerry L. Mifflin (I) 60
3%
Johnnie Mills (I) 114
7%
Leon J. Stepp (I) 342
20%

Fentress County Legislative Body District 3

Total Votes: 1,906 Reporting: 100%
Robert D. Cooper (I) 444
23%
Melvin Doss (I) 212
11%
Benny M. Hughes (I ) 452
24%
Winner Winner
Jesse L. Range (I) 69
4%
Floyd R. Stephens (I) 284
15%
Donal Edgar Williams (I) 445
23%

Fentress County Legislative Body District 2

Total Votes: 2,349 Reporting: 100%
James Hack Brown (I) 109
5%
Billy Campau (I) 246
10%
Kim Davidson (I) 473
20%
Winner Winner
Kenneth Green (I) 281
12%
David I. Oppenheim (I) 199
8%
Porter Ray Penticuff (I) 226
10%
Robert S. Pile (I) 399
17%
Jerry Paul Reagan (I) 416
18%
Winner Winner

Fentress County Legislative Body District 1

Total Votes: 1,554 Reporting: 100%
Leonard Bilbrey (I) 384
25%
Jimmy Johnson (I) 768
49%
Winner Winner
Justin E. (Elvis) Smith (I) 402
26%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 5B

Total Votes: 1,532 Reporting: 100%
Rick Carver (R) 1,532
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 8B

Total Votes: 1,072 Reporting: 100%
Grady Caskey (R) 1,072
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 6B

Total Votes: 1,178 Reporting: 100%
Dodd Crowe (R) 1,178
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 4B

Total Votes: 1,886 Reporting: 100%
Karen Miller (R) 1,886
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 9A

Total Votes: 1,109 Reporting: 100%
Ronald W. French (R) 1,109
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 8A

Total Votes: 1,462 Reporting: 100%
Brad Bowers (R) 1,462
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 6A

Total Votes: 1,130 Reporting: 100%
Thomas Cole (R) 1,130
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 4C

Total Votes: 2,150 Reporting: 100%
Jerome F. Moon (R) 2,150
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 5A

Total Votes: 1,517 Reporting: 100%
Jeff Headrick (R) 1,517
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 1B

Total Votes: 685 Reporting: 100%
Shawn K. Carter Sr. (R) 455
66%
Winner Winner
Gary Wynn (D) 230
34%

Blount County Commission Seat 1A

Total Votes: 563 Reporting: 100%
Archie Archer (R) 563
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 3A

Total Votes: 1,051 Reporting: 100%
Steve Samples (R) 1,051
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 7B

Total Votes: 1,162 Reporting: 100%
Tona Monroe (R) 1,162
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 3B

Total Votes: 944 Reporting: 100%
Mike Caylor (R) 944
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 7A

Total Votes: 1,289 Reporting: 100%
Tom Stinnett (R) 1,289
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 2B

Total Votes: 1,117 Reporting: 100%
Mike Lewis (R) 1,117
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 2A

Total Votes: 1,085 Reporting: 100%
Mike Akard (R) 1,085
100%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 4A

Total Votes: 2,779 Reporting: 100%
Gary Farmer (R) 1,864
67%
Winner Winner
Richard Neal Hutchens (D) 915
33%

Sevier County Commission Seat 10A

Total Votes: 203 Reporting: 100 %
Bryan Delius (R) 203
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 11A

Total Votes: 161 Reporting: 99 %
Gary A. Cole (R) 161
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 11B

Total Votes: 167 Reporting: 99 %
Ray I. Crow Ogle (R) 167
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 1A

Total Votes: 0 Reporting: 469
Warren N. Hurst (R)

Sevier County Commission Seat 1B

Total Votes: 221 Reporting: 99%
Tommy Ray Watts (R) 221
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 2A

Total Votes: 153 Reporting: 98 %
Ben Clabo (R) 153
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 2B

Total Votes: 151 Reporting: 98 %
Phillip King (R) 151
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 3A

Total Votes: 327 Reporting: 100 %
Randy Williams (R) 327
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 3B

Total Votes: 359 Reporting: 100 %
Mike Chambers (R) 359
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 4A

Total Votes: 429 Reporting: 100 %
Ronnie Whaley (R) 429
100%

Sevier County Commission Seat 4B

Total Votes: 408 Reporting: 100 %
Carroll Rauhuff (R) 408
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 4C

Total Votes: 410 Reporting: 100 %
Keith Whaley (R) 410
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 5A

Total Votes: 876 Reporting: 100 %
Michael Maddron (R) 876
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 5B

Total Votes: 852 Reporting: 100 %
Fred A. Atchley (R) 852
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 5C

Total Votes: 800 Reporting: 100 %
James Frank Parton (R) 800
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 6A

Total Votes: 274 Reporting: 99 %
Greg Haggard (R) 274
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 6B

Total Votes: 274 Reporting: 99 %
John Harold Pitner (R) 274
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 7A

Total Votes: 294 Reporting: 100 %
Ronnie W. Allen (R) 294
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 7B

Total Votes: 287 Reporting: 100 %
Mary Davis (R) 287
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 8A

Total Votes: 209 Reporting: 98 %
Gene Byrd (R) 209
100%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 9B

Total Votes: 174 Reporting: 100 %
Chuck Godfrey (R) 174
100%
Winner Winner

Cumberland County Commission District 5

Total Votes: 2,130 Reporting: 100%
Brenda Boughton (I) 364
17%
Jack Davis (I) 504
24%
Winner Winner
Chuck Lewis (I) 334
16%
Terry Lowe (I) 485
23%
Winner Winner
Nick Reed (I) 443
21%

Cumberland County Commission District 4

Total Votes: 1,666 Reporting: 100%
Allen Foster (I) 758
45%
Winner Winner
David H. Gibson (I) 539
32%
Winner Winner
Hope Parsons (I) 369
22%

Morgan County Commission District 2

Total Votes: 2,300 Reporting: 100%
William A. W.A. Clark (I) 348
15%
Earl F. Headrick (I) 357
16%
Winner Winner
Kay Johnson (I) 353
15%
Paul E. Scarbrough (I) 465
20%
Winner Winner
Wanda Melton Smith (I) 244
11%
Fred Snow (I) 533
23%
Winner Winner

Morgan County Commission District 3

County: 100% Total Votes: 1,937
Tommy Lee Francis (I) 537
28%
Winner Winner
Dennis Freels (I) 560
29%
Winner Winner
David H. Hamby (I) 563
29%
Winner Winner
Joel Derek Hawn (I) 277
14%

Morgan County Commission District 1

Total Votes: 2,035 Reporting: 100%
Kevin Armes (I) 412
20%
Teddy "Bear" Jackson (I) 494
24%
Winner Winner
Randy Roberts (I) 533
26%
Winner Winner
Steve Walls (I) 596
29%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 10B

Total Votes: 271 Reporting: 72 %
Jim R. Keener (R) 75
28%
Rod L. Cowan (I) 196
72%
Winner Winner

Sevier County Commission Seat 8B

Total Votes: 249 Reporting: 100 %
Mike Hillard (R) 154
62%
L. LeRoy Maples (I) 95
38%

Union County Road Commission District 6

Total Votes: 495 Reporting: 100%
Chester Sturgeon (I) 495
100%
Winner Winner

Union County Road Commission District 1

Total Votes: 734 Reporting: 100%
Paul Hill (I) 734
100%
Winner Winner

Union County Road Commission District 4

Total Votes: 466 Reporting: 100%
James E. Breeding (I) 466
100%
Winner Winner

Union County Road Commission District 2

Total Votes: 440 Reporting: 100%
Darrell G. Dyer (I) 440
100%
Winner Winner

Union County Road Commission District 5

Total Votes: 560 Reporting: 100%
Harold Brantley (I) 560
100%
Winner Winner

Union County Road Commission District 3

Total Votes: 719 Reporting: 100%
Allen Collins (I) 351
49%
Winner Winner
Wayne Kitts (I) 129
18%
Troy J. Muncey (I) 239
33%

Union County Road Commission District 7

Total Votes: 417 Reporting: 100%
James D. DeVault, Sr. 417
100%
Winner Winner

Union County Commission District 1

Total Votes: 1,198 Reporting: 100%
M. Janet Holloway (R) 640
53%
Winner Winner
Gary L England (R) 558
47%
Winner Winner

Union County Commission District 2

Total Votes: 944 Reporting: 100%
Bob Bowers (R) 157
17%
Sheila Chandler Buckner (R) 112
12%
Darel L. Donahue (R) 85
9%
Jim Greene (R) 243
26%
Winner Winner
Brenda Savage Jessee (R) 171
18%
Tony Strevel (R) 176
19%
Winner Winner

Union County Commission District 3

Total Votes: 893 Reporting: 100%
J.M. Bailey (I) 497
56%
Winner Winner
Bill Cox (I) 396
44%
Winner Winner

Union County Commission District 4

Total Votes: 932 Reporting: 100%
Dawn Flatford (I) 316
34%
Winner Winner
Dennis Nicley (I) 320
34%
Winner Winner
Doyle Welch (I) 296
32%

Union County Commission District 5

Total Votes: 995 Reporting: 100%
Mike Hale (I) 265
27%
Kenny Hill (I) 389
39%
Winner Winner
Chris Upton (I) 341
34%
Winner Winner

Union County Commission District 6

Total Votes: 1,097 Reporting: 100%
Jonathan Goforth (I) 329
30%
Winner Winner
R.L. Jones (I) 409
37%
Winner Winner
Mike Sexton (I) 359
33%
Winner Winner

Union County Commission District 7

Total Votes: 776 Reporting: 100%
Lynn Beeler (I) 311
40%
Winner Winner
Joyce Meltabarger (I) 202
26%
Wayne G. Roach (I) 263
34%
Winner Winner

Scott County Commission District 7

Total Votes: 2,147 Reporting: 100%
Willie Boyatt (I) 425
20%
Rick L. Burke (I) 541
25%
William "Bill" Skytta (I) 125
6%
Mike Slaven (I) 615
29%
Winner Winner
Dennis Terry (I) 230
11%
Jason Watson (I) 211
10%

Scott County Commission District 6

Total Votes: 1,316 Reporting: 100%
Ronnie Ron Blevins (I) 337
26%
Patti Brown (I) 358
27%
Robin Newman (I) 397
30%
Winner Winner
Hertis Philllips (I) 224
17%

Scott County Commission District 5

Total Votes: 1,448 Reporting: 100%
Harold L. Chambers (I) 331
23%
Trent W. Cross (I) 439
30%
Winner Winner
Robyn McBroom (I) 388
27%
Terry L. Stephens (I) 290
20%

Scott County Commission District 4

Total Votes: 1,517 Reporting: 100%
Brian J. Armstrong (I) 311
21%
Kenny Chadwell (I) 418
28%
Rick Russ (I) 528
35%
Winner Winner
Dennis Sexton (I) 260
17%

Scott County Commission District 3

Total Votes: 1,478 Reporting: 100%
Sheila Hall Buttram (I) 411
28%
Winner Winner
Sean King (I) 222
15%
Kenny R. Morrow (I) 287
19%
Ernest Phillips (I) 336
23%
Lisa Stonecipher Sexton (I) 222
15%

Scott County Commission District 2

Total Votes: 1,334 Reporting: 100%
June Jeffers (I) 418
31%
Winner Winner
Sam Lyles (I) 288
22%
Glen McCoy (I) 137
10%
Donald R. Tyndall (I) 214
16%
David Woodard (I) 277
21%

Scott County Commission District 1

Total Votes: 1,839 Reporting: 100%
Robert Speedy Blevins (I) 113
6%
David Blue Day (I) 618
34%
David Jeffers (I) 438
24%
Eric Newport (I) 670
36%
Winner Winner

Roane County Commission District 7

Total Votes: 2,318 Reporting: 100%
Carolyn Collier Grainger (I) 1,197
52%
Winner Winner
Stanley Moore (I) 1,121
48%

Roane County Commission District 6

Total Votes: 7,705 Reporting: 100%
Bob Alford (I) 933
12%
David M. Bell (I) 1,647
21%
Winner Winner
Bobby L. Collier (I) 1,525
20%
Nick Forrester (I) 1,265
16%
Chris Johnson (I) 1,393
18%
Debra F. Smith (I) 942
12%

Roane County Commission District 5

Total Votes: 616 Reporting: 100%
Ray Cantrell (I) 250
41%
Mike Hooks (I) 283
46%
Winner Winner
Carol L. Runyan (I) 83
13%

Roane County Commission District 4

Total Votes: 1,490 Reporting: 100%
James W. Brummett (I) 813
55%
Winner Winner
Steve Kelley (I) 677
45%

Roane County Commission District 3

Total Votes: 453 Reporting: 100%
Todd Fink (I) 453
100%
Winner Winner

Roane County Commission District 2

Total Votes: 2,939 Reporting: 100%
Michael A. Dishman (I) 298
10%
Dennis E. Easter (I) 377
13%
Randy Ellis (I) 566
19%
Winner Winner
Greg Ferguson (I) 435
15%
Jim Gann (I) 195
7%
James Dub Harmon (I) 267
9%
Junior Hendrickson (I) 393
13%
George Nelson (I) 239
8%
Bobby Shillings (I) 169
6%

Roane County Commission District 1

Total Votes: 6,152 Reporting: 100%
Ronald A. Berry (I) 1,304
21%
Winner Winner
Barry Cofer (I) 493
8%
Roberta L. Dennis (I) 281
5%
Benny East (I) 1,149
19%
Wade McCollough (I) 883
14%
Darryl Meadows (I) 1,075
17%
William Bud Strader (I) 558
9%
Wm. R. Billy Wright Jr. (I) 409
7%

Blount County Commission Seat 10A

Total Votes: 959 Reporting: 100%
Jamie Daly (R) 959
100%
Winner Winner

Anderson County Commission District 1

Total Votes: 2,648 Reporting: 100%
Chuck Fritts (I) 826
31%
Winner Winner
Floyd E. Grisham (I) 718
27%
Walt Lounsbery (I) 268
10%
Tracy L. Wandell (I) 836
32%
Winner Winner

Anderson County Commission District 7

Total Votes: 2,487 Reporting: 100%
Jimmy Bouchard (I) 358
14%
Jerry Creasey (I) 803
32%
Winner Winner
Michael Marsh (I) 379
15%
Denny Phillips (I) 306
12%
Kelvin Rice (I) 110
4%
Theresa Scott (I) 531
21%
Winner Winner

Anderson County Commission District 8

Total Votes: 3,214 Reporting: 100%
Robin Biloski (I) 1,145
36%
Winner Winner
Myron Iwanski (I) 1,297
40%
Winner Winner
Myra Mansfield (I) 772
24%

Anderson County Commission District 2

Total Votes: 2,818 Reporting: 100%
Mark Alderson (I) 1,344
48%
Winner Winner
Rick Meredith (I) 1,474
52%
Winner Winner

Blount County Commission Seat 10B

Total Votes: 1,049 Reporting: 100%
Kenneth Melton (R) 1,049
100%

Anderson County Commission District 4

Total Votes: 2,107 Reporting: 100%
Herb (Herbie) Foust (I) 366
17%
Tim Isbel (I) 950
45%
Winner Winner
Allen C.H. Loope (I) 184
9%
Chris Phillips (I) 607
29%
Winner Winner

Anderson County Commission District 6

Total Votes: 2,021 Reporting: 100%
Anthony Allen (I) 454
22%
Joey Anderson (I) 336
17%
Harry "Whitey" Hitchcock (I) 549
27%
Winner Winner
Steve Mead (I) 682
34%
Winner Winner
0%

Anderson County Commission District 5

Total Votes: 2,422 Reporting: 100%
Carl D. Beaty (I) 423
17%
Landle (Lynn) Byrge (I) 433
18%
Robert McKamey (I) 690
28%
Winner Winner
Jerry White (I) 876
36%
Winner Winner

Anderson County Commission District 3

Total Votes: 3,586 Reporting: 100%
Josh Anderson (I) 768
21%
Steve Emert (I) 1,040
29%
Winner Winner
David Farmer (I) 302
8%
Dusty Irwin (I) 638
18%
Phillip Warfield (I) 838
23%
Winner Winner

Claiborne County Commission District 7

Total Votes: 1,367 Reporting: 100%
Danny L. Longworth (I) 397
29%
Winner Winner
Shawn E. Peters (I) 516
38%
Winner Winner
Aimee R. Upton (I) 454
33%
Winner Winner

Claiborne County Commission District 9

Total Votes: 111 Reporting: 76%
James S. Hatmaker (I) 111
100%
Winner Winner

Claiborne County Commission District 5

Total Votes: 394 Reporting: 100%
Mitchell Cosby 394
100%
Winner Winner

Claiborne County Commission District 1

Total Votes: 2,957 Reporting: 100%
Bill M. Brooks (I) 374
13%
Joseph L. Joe Brooks (I) 324
11%
Winner Winner
Clifford Bunch (I) 287
10%
Zachary M. Bunch (I) 443
15%
Winner Winner
Rodney Fugate (I) 234
8%
Dean Neal (I) 206
7%
Whitt Shuford (I) 469
16%
Winner Winner
Barry Thomas (I) 240
8%
Charlton C. Vass (I) 380
13%

Claiborne County Commission District 4

Total Votes: 1,579 Reporting: 100%
Richard Bailey (I) 156
10%
WM Shade Epperson (I) 252
16%
Dennis Estes (I) 481
30%
Winner Winner
Anthony W. Rowe (I) 474
30%
Winner Winner
Hugh Singleton (I) 216
14%

Claiborne County Commission District 3

Total Votes: 2,460 Reporting: 100%
Ann Shumate Bowling (I) 483
20%
Winner Winner
Otis Mike Campbell (I) 545
22%
Winner Winner
Nicholas Epperson (I) 459
19%
Winner Winner
Kevin McAnally (I) 429
17%
Bruce N. Myers (I) 269
11%
Michael B. Tuten (I) 275
11%

Claiborne County Commission District 8

Total Votes: 1,029 Reporting: 100%
William D. Jessie (I) 530
52%
Winner Winner
David Mundy (I) 499
48%
Winner Winner

Claiborne County Commission District 2

Total Votes: 2,753 Reporting: 100%
Jerry Arnwine (I) 414
15%
Juanita T. Honeycutt (I) 591
21%
Winner Winner
Bill Keck (I) 529
19%
Winner Winner
Gary W. Poore (I) 469
17%
Winner Winner
Pat Shelley (I) 446
16%
Brownlow Sweet (I) 304
11%

Claiborne County Commission District 6

Total Votes: 1,564 Reporting: 100%
Rosemary Barnett (I) 352
23%
Joan Ramsey Cosby (I) 397
25%
Winner Winner
BIlly Johnson (I) 361
23%
Winner Winner
Steve Mason (I) 454
29%
Winner Winner

Cocke County Commission District 4 Post 2

Total Votes: 765 Reporting: 53 %
David N. Bryant (I) 154
20%
J.C. Denton (I) 99
13%
Scott McClure (I) 403
53%
Winner Winner
Donnie E. Raines (I) 109
14%

Cocke County Commission District 5 Post 2

Total Votes: 880 Reporting: 59 %
Robert Green (I) 522
59%
Winner Winner
Ricky D. Phillips (I) 358
41%

Cocke County Commission District 2 Post 1

Total Votes: 0
Richard Mason (I)
Lonnie Ottinger (I)
Michael Cory Smith (I)

Cocke County Commission District 7 Post 1

Total Votes: 508 Reporting: 99 %
Clayton Skip Ellison (I) 508
100%
Winner Winner

Cocke County Commission District 6 Post 2

Total Votes: 829 Reporting: 46%
Ronald L. Farley (I) 92
11%
Mitch Fine (I) 493
59%
Winner Winner
Dan Metcalf (I) 244
29%

Cocke County Commission District 3 Post 1

Total Votes: 915 Reporting: 52 %
Cindy Holt (I) 474
52%
Winner Winner
Norman Smith (I) 441
48%

Cocke County Commission District 3 Post 1

Total Votes: 915 Reporting: 52 %
Cindy Holt (I) 474
52%
Winner Winner
Norman Smith (I) 441
48%

Cocke County Commission District 5 Post 1

Total Votes: 872 Reporting: 52 %
Dennis Edmonds (I) 415
48%
Ben Hicks (I) 457
52%
Winner Winner

Cocke County Commission District 1 Post 2

Total Votes: 1,145 Reporting: 39 %
Calvin Ball (I) 444
39%
Winner Winner
Kevin Benton (I) 441
39%
Glen Shelton (I) 260
23%

Cocke County Commission District 4 Post 1

Total Votes: 784 Reporting: 47 %
Fred Allen (I) 162
21%
Phil Killion (I) 251
32%
Andy Tritt (I) 371
47%
Winner Winner

Cocke County Commission District 2 Post 2

Total Votes: 1,014 Reporting: 66%
H. Clay Blazer (I) 675
67%
Winner Winner
Russell Darrell Ottinger (I) 339
33%

Cocke County Commission District 7 Post 2

Total Votes: 628 Reporting: 66 %
Jimmy Lindsey (I) 418
67%
Winner Winner
Howard Strange Jr. (I) 210
33%

Cocke County Commission District 6 Post 1

Total Votes: 844 Reporting: 46 %
Marcus Mooneyhan (I) 261
31%
Gwen Roach (I) 391
46%
Winner Winner
David D. Taylor (I) 192
23%

Cocke County Commission District 1 Post 1

Total Votes: 1,107 Reporting: 47 %
Melinda Love Henderson (I) 521
47%
Winner Winner
Danny Shelton (I) 380
34%
David Zellers (I) 206
19%

Grainger County Commission District 2

Total Votes: 1,319 Reporting: 100%
Jeff Hipsher (R) 299
23%
Winner Winner
Rodney Joe Overbay (R) 291
22%
Johnny Baker (D) 304
23%
Winner Winner
Luke Stratton (R) 425
32%
Winner Winner

Cumberland County Commission District 9

Total Votes: 3,308 Reporting: 100%
Woody Geisler (I) 1,243
38%
Winner Winner
Michael Ingram (I) 704
21%
John D. Kinnunen (I) 1,361
41%
Winner Winner

Grainger County Commission District 5

Total Votes: 1,423 Reporting: 100%
Becky Samsel Johnson (R) 370
26%
Winner Winner
Larry Gene Johnson (R) 394
28%
Winner Winner
Mike Holt (D) 361
25%
Winner Winner
Bill Howerton (D) 298
21%

Cumberland County Commission District 1

Total Votes: 1,340 Reporting: 100%
Jeff Dyer (I) 638
48%
Winner Winner
Tracey Scarbrough (I) 492
37%
Winner Winner
Rolf E Weeks (I) 210
16%

Grainger County Commission District 1

Total Votes: 1,811 Reporting: 100%
Wendy Noe (R) 614
34%
Winner Winner
Darell Dee Stratton (R) 526
29%
Winner Winner
Scott Wynn (R) 671
37%
Winner Winner

Cumberland County Commission District 7

Total Votes: 1,289 Reporting: 100%
Elbert Farley (I) 422
33%
Mike Harvel (I) 418
32%
Roy Turner (I) 449
35%

Grainger County Commission District 4

Total Votes: 857 Reporting: 100%
James "Jamie" Acuff (R) 294
34%
Winner Winner
David F. Collins (R) 290
34%
Winner Winner
Gary Wayne Dalton (D) 273
32%
Winner Winner

Grainger County Commission District 3

Total Votes: 1,332 Reporting: 100%
Andy E. Cameron (R) 433
33%
Winner Winner
Elizabeth "Liz" White (R) 469
35%
Winner Winner
Darrell Ray Williams (R) 430
32%
Winner Winner

Cumberland County Commission District 3

Total Votes: 2,344 Reporting: 100%
David Hassler (I) 695
30%
Winner Winner
John L Peaslee (I) 572
24%
Winner Winner
Johnny L Presley (I) 473
20%
Rebecca H. Stone (I) 604
26%

Cumberland County Commission District 2

Total Votes: 822 Reporting: 100%
Nancy J. Hyder (I) 494
60%
Winner Winner
Tom RK Isham (I) 328
40%
Winner Winner

Cumberland County Commission District 6

Total Votes: 1,082 Reporting: 100%
Terry H. Carter (I) 520
48%
Winner Winner
Wendell W. Wilson (I) 562
52%
Winner Winner

Cumberland County Commission District 8

Total Votes: 1,648 Reporting: 100%
Tim Claflin (I) 382
23%
Dennis Roy Hinch (I) 381
23%
Jesse L Iles (I) 358
22%
Sonya M Rimmer (I) 527
32%

Hamblen County Commission District 13

Total Votes: 635 Reporting: 100%
Stancil Ford (R) 412
65%
Winner Winner
Michael "Butch"Jarnigan (I) 223
35%

Hamblen County Commission District 1

Total Votes: 172 Reporting: 100%
Joe T. Huntsman, Sr. (R) 172
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 5

Total Votes: 478 Reporting: 100%
Louis "Doe" Jarvis (R) 478
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 6

Total Votes: 280 Reporting: 100%
Tim Goins (R) 280
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 14

Total Votes: 384 Reporting: 100%
Larry Carter (R) 384
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 10

Total Votes: 522 Reporting: 100%
Herbert H. Harville (R) 370
71%
Winner Winner
Bobby Reinhardt (I) 152
29%

Hamblen County Commission District 7

Total Votes: 403 Reporting: 100%
Howard E. Shipley (R) 403
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 9

Total Votes: 552 Reporting: 100%
Johnny Walker (R) 552
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 8

Total Votes: 413 Reporting: 100%
Randy DeBord (R) 413
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 3

Total Votes: 297 Reporting: 100%
Dana C. Wampler (R) 297
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 12

Total Votes: 478 Reporting: 100%
Hubert L. Davis (R) 478
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 11

Total Votes: 237 Reporting: 100%
Rick Eldridge (R) 237
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission Seat 7B

Total Votes: 0
Johnny Bunchg (I)

Hamblen County Commission District 2

Total Votes: 196 Reporting: 100%
Taylor Ward (R) 196
100%
Winner Winner

Hamblen County Commission District 4

Total Votes: 144 Reporting: 100%
John F. Smyth (R) 144
100%
Winner Winner

Hancock County Commission Seat 2B

Total Votes: 229 Reporting: 100%
Billie Dwane Bailey (I) 229
100%

Hancock County Commission Seat 4B

Total Votes: 349 Reporting: 100%
David Albright (I) 141
40%
Jason Sizemore (I) 208
60%

Hancock County Commission Seat 5B

Total Votes: 232 Reporting: 100%
Junior Boonie Martin (I) 232
100%

Hancock County Commission Seat 6C

Total Votes: 238 Reporting: 100%
Doug Garland (I) 238
100%

Hancock County Commission Seat 5A

Total Votes: 243 Reporting: 100%
Chris Ellis (I) 113
47%
Claude W. LeMarr (I) 130
53%

Hancock County Commission Seat 3B

Total Votes: 354 Reporting: 100%
Bobby D. Johnson (I) 354
100%

Hancock County Commission Seat 3A

Total Votes: 430 Reporting: 100%
Tommy Wayne Bolden (I) 155
36%
Dean Rhea (I) 275
64%

Hancock County Commission Seat 1A

Total Votes: 276 Reporting: 100%
Ed Gulliver (I) 276
100%

Hancock County Commission Seat 7C

Total Votes: 345 Reporting: 100%
Ronald Cantwell (345) 345
100%

Hancock County Commission Seat 2A

Total Votes: 273 Reporting: 100%
Kenny C. Lamb (I) 273
100%

Hancock County Commission Seat 1B

Total Votes: 287 Reporting: 100%
Gary D. Seals 287
100%

Hancock County Commission Seat 6A

Total Votes: 277 Reporting: 100%
Carlin Greene (I) 222
80%
Lewis Hopkins Jr (I) 55
20%

Hancock County Commission Seat 1C

Total Votes: 356 Reporting: 100%
Kenneth Rasnic (I) 275
77%
Richard Rodeoman Roy (I) 81
23%

Hancock County Commission Seat 7A

Total Votes: 380 Reporting: 100%
Randy White (I) 380
100%

Hancock County Commission Seat 4A

Total Votes: 346 Reporting: 100%
Harrold C. Hat Baker (I) 88
25%
Tommy Belcher Jr. (I) 258
75%

Hancock County Commission Seat 6B

Total Votes: 232 Reporting: 100%
John A. McNeil, Jr. (I) 232
100%

Jefferson County Commission District 3

Total Votes: 1,372 Reporting: 100%
Randy L. Baxley (I) 501
37%
Winner Winner
Rita Musick (I) 441
32%
Winner Winner
Donnie Tabor (I) 430
31%
Winner Winner

Jefferson County Commission District 8

Total Votes: 670 Reporting: 100%
Terry Dockery (I) 422
63%
Winner Winner
Robert Tucker (I) 248
37%
Winner Winner

Jefferson County Commission District 5

Total Votes: 1,223 Reporting: 100%
Evelyn Griffin (I) 137
11%
James (Bill) Potts (I) 188
15%
Tim Seals (I) 335
27%
Winner Winner
Sammy Solomon (I) 379
31%
Winner Winner
Marge Stefaniak (I) 184
15%

Jefferson County Commission District 6

Total Votes: 756 Reporting: 100%
Rob Blevins (I) 247
33%
Winner Winner
Ralph "Gene" Eslinger (I) 282
37%
Winner Winner
Harold Taylor (I) 227
30%

Jefferson County Commission District 2

Total Votes: 896 Reporting: 100%
Steve Douglas (I) 334
37%
Winner Winner
David Gaut (I) 304
34%
Winner Winner
Jimmy Dale Patterson (I) 258
29%

Jefferson County Commission District 7

Total Votes: 977 Reporting: 100%
Jack Akard (I) 235
24%
Randy L Bales (I) 269
28%
Winner Winner
John Neal Scarlett (I) 333
34%
Winner Winner
Travis Stansberry (I) 140
14%

Jefferson County Commission District 9

Total Votes: 705 Reporting: 100%
James E. Carmichael (I) 389
55%
Winner Winner
David Seal (I) 316
45%
Winner Winner

Jefferson County Commission District 10

Total Votes: 685 Reporting: 100%
Bob Beeler (I) 196
29%
Winner Winner
Sam Cameron (I) 144
21%
Marcus Reed (I) 162
24%
Barbara Jean Sheets (I) 183
27%
Winner Winner

Jefferson County Commission District 4

Total Votes: 894 Reporting: 100 %
John J. McGraw (I) 459
51%
Winner Winner
Russell Turner (I) 435
49%
Winner Winner

Jefferson County Commission District 1

Total Votes: 1,191 Reporting: 100%
Katy Fox Huffaker (I) 497
42%
Winner Winner
Todd Kesterson (I) 463
39%
Winner Winner
Clark Maples (I) 231
19%

Knox County Commission District 7

Total Votes: 5,323 Reporting: 100%
Charles Busler (R) 5,323
100%
Winner Winner

Knox County Commission District 3

Total Votes: 4,482 Reporting: 100%
Randy Smith (R) 4,482
100%
Winner Winner

Knox County Commission At-Large 11

Total Votes: 43,914 Reporting: 100%
Ed Brantley (R) 43,914
100%
Winner Winner

Knox County Commission At-Large 10

Total Votes: 41,972 Reporting: 100%
Bob Thomas (R) 41,972
100%
Winner Winner

Loudon County Commission Seat 5A

Total Votes: 0
Harold B. Duff (R)

Loudon County Commission Seat 4

Total Votes: 0
Leo Bradshaw (R)

Loudon County Commission Seat 3

Total Votes: 0
Bob Franke (R)
Bill D. Satterfield (R)

Loudon County Commission Seat 1B

Total Votes: 301 Reporting: 100 %
David Meers (R) 301
100%
Winner Winner

Loudon County Commission Seat 2A

Total Votes: 455 Reporting: 100 %
Earlena F. Maples (D) 455
100%
Winner Winner

Loudon County Commission Seat 2B

Total Votes: 477 Reporting: 100 %
Matthew Paul Tinker (R) 477
100%
Winner Winner

Loudon County Commission Seat 1A

Total Votes: 309 Reporting: 100 %
Kelly Littleton Brewster (R) 309
100%
Winner Winner

Morgan County Commission District 6

Total Votes: 927 Reporting: 100%
Janet Adkisson (I) 187
20%
Paul Harris (I) 161
17%
Jay Phillips (I) 146
16%
Freddie C. Seavers III (I) 229
25%
Mark Sweat (I) 204
22%

Morgan County Commission District 5

Total Votes: 0
Melissa Coleman Bryant (I)
Sue C. Duncan (I)
Patricia R. Goad (I)
Michael McGrath (I)
Bill Podewils (I)
Jerry Zorsch (I)

Morgan County Commission District 5

Total Votes: 2,286 Reporting: 100%
Melissa Coleman Bryant (I) 378
17%
Sue C. Duncan (I) 328
14%
Patricia R. Goad (I) 534
23%
Winner Winner
Michael McGrath (I) 391
17%
Winner Winner
Bill Podewils (I) 239
10%
Jerry Zorsch (I) 416
18%
Winner Winner

Morgan County Commission District 4

Total Votes: 2,734 Reporting: 100%
Lynda Beeler (I) 228
8%
Travis Gosnell (I) 401
15%
Winner Winner
Joel (Tim) Hembree (I) 153
6%
David Hennessee (I) 369
13%
Winner Winner
Vernon Jstes (I) 304
11%
Susie Kries (I) 221
8%
Carla Kries LaRue (I) 171
6%
Ricky Dale Matheson (I) 159
6%
Suzy Roman-Raiford (I) 180
7%
Lee Smith (I) 425
16%
Winner Winner
Joel W. Warwick (I) 123
4%

Monroe County Commission District 1

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Wanda A. Alexander (R)
Winner Winner
Marty Allen (R)
Winner Winner
Walt (Spunk) Bowman (R)
Bennie Ray Moser (D)
Winner Winner

Monroe County Commission District 2

County: Monroe Total Votes: 0
Mitch Ingram (R)
Winner Winner
Richard A. Kirkland (R)
Winner Winner
Bill Bivins (D)
Winner Winner
David Hester (D)
Scott "Scooter" Hunt (D)
Stephen L Standridge (D)

Monroe County Commission District 3

County: Monroe Total Votes: 563 Reporting: 100%
Harold P. Hawkins, Jr. (R)
0%
Winner Winner
Bill Shadden (R)
0%
Winner Winner
Roger Thomas (R)
0%
Winner Winner
Steve "Crowbar" Miller (D)
0%
Barbara J. Raper (D)
0%
Barb Skidmore (D) 563
100%

Monroe County Commission District 4

County: Monroe Total Votes: 1,177 Reporting: 100%
Fred (Fizz) Tallent (D) 329
28%
Paulette Miller Summey (R) 848
72%
Winner Winner

Local 8 Now Judicial District Results 2014

Select Race

Judicial District 3 Public Defender

Total Votes: 19,471
Greg W. Eichelman (R) 19,471
100%

Judicial District 3 Chancellor

Total Votes: 17,040 Reporting: 100%
Douglas T. Jenkins (R) 17,040
100%

Judicial District 3 Attorney General

Greene, Hawkins, Hamblen, Hancock
Total Votes: 27,962 Reporting: 100%
Dan E. Armstrong (R) 18,182
65%
Cecil Mills (D) 9,780
35%

Judicial District 3 Criminal Court Judge

Total Votes: 28,806
John F. Dugger, Jr (R) 28,806
100%

Judicial District 5 Public Defender

Total Votes: 13,111
Mack Garner (R) 13,111
100%

Judicial District 5 Attorney General

Total Votes: 13,303 Reporting: 100%
Mike Flynn (R) 13,303
100%
Winner Winner

Judicial District 5 Circuit Court Judge Division II

Total Votes: 13,654 Reporting: 100%
David R. Duggan (R) 13,654
100%

Judicial District 5 Circuit Court Judge Division I

Total Votes: 13,222 Reporting: 100%
Tammy Harrington (R) 13,222
100%

Judicial District 13 Circuit Court Judge Part I

Total Votes: 26,049 Reporting: 100%
Amy Hollars (D) 26,049
100%
Winner Winner

Judicial District 10 Attorney General

Total Votes: 0
Steve Crump (R)

Judicial District 9 Public Defender

Total Votes: 20,086 Reporting: 100%
Kim R. Nelson (I) 20,086
100%

Judicial District 9 Circuit Court Judge

Total Votes: 25,089 Reporting: 100%
Tom McFarland (I) 12,469
50%
Mike Pemberton (I) 12,620
50%

Judicial District 9 Attorney General

Total Votes: 20,169 Reporting: 100%
Russell Johnson (I) 20,169
100%

Judicial District 9 Chancellor

Total Votes: 20,122 Reporting: 100%
Frank Williams (I) 20,122
100%
Winner Winner

Judicial District 9 Criminal Court Judge

Total Votes: 21,188 Reporting: 100%
E. Eugene Eblen (I) 21,188
100%

Judicial District 4 Circuit Court Judge Part IV

Total Votes: 19,672 Reporting: 100%
Duane Sloane (R) 19,672
100%

Judicial District 7 Chancellor

Total Votes: 10,804 Reporting: 100%
Nichole "Nicki" Cantrell (R) 10,804
100%

Judicial District 10 Circuit Court Judge Part 1

Total Votes: 26,899 Reporting: 100%
Larry Puckett (R) 26,899
100%

Judicial District 7 Public Defender

Total Votes: 8,617 Reporting: 100%
Tom Marshall (D) 8,617
100%

Judicial District 13 Chancellor

Total Votes: 40,932 Reporting: 100%
J Lee Burgess (R) 18,994
46%
Ronald Thurman (D) 21,938
54%
Winner Winner

Judicial District 4 Public Defender

Total Votes: 18,274
Edward C. Miller (R) 18,274
100%

Judicial District 4 & 5 Chancellor

Total Votes: 31,772 Reporting: 100%
Telford E. Forgety Jr. (R) 31,772
100%
Winner Winner

Judicial District 10 Public Defender

Total Votes: 26,348 Reporting: 100%
Richard Hughes (R) 26,348
100%
Winner Winner

Judicial District 4 Circuit Court Judge Part I

Total Votes: 21,304 Reporting: 100%
Ben W. Hooper II (R) 21,304
100%

Judicial District 10 Circuit Court Judge Part 2

Total Votes: 27,510 Reporting: 100%
Mike Sharp (R) 27,510
100%
Winner Winner

Judicial District 3 Circuit Court Judge Part II

Total Votes: 22,071 Reporting: 100%
Thomas J. Wright (R) 22,071
100%

Judicial District 10 Circuit Court Judge Part 3

Total Votes: 26,997 Reporting: 100%
Andrew Mark Freiberg (R) 26,997
100%
Winner Winner

Judicial District 13 Criminal Court Judge Part I

Cumberland, White, DeKalb, Putnam, Overton, Clay and Pickett Counties.
Total Votes: 40,262 Reporting: 100%
Gary McKenzie (R) 27,176
67%
Winner Winner
William Fred Roberson, Jr. (D) 13,086
33%

Judicial District 3 Circuit Court Judge Part I

Total Votes: 21,557 Reporting: 100%
Alex E. Pearson (R) 21,557
100%

Judicial District 7 Attorney General

Total Votes: 9,451 Reporting: 100%
Dave Clark (D) 9,451
100%

Judicial District 13 Circuit Court Judge Part II

Total Votes: 41,835 Reporting: 100%
Jonathan Young (R) 22,287
53%
Randall A. York (D) 19,548
47%

Judicial District 4 Attorney General

Total Votes: 21,067
James Bruce "Jimmy" Dunn (R) 21,067
100%

Judicial District 10 Chancellor

Total Votes: 26,883 Reporting: 100%
Jerri Saunders Bryant (R) 26,883
100%
Winner Winner

Judicial District 7 Circuit and Criminal Court Judge

Total Votes: 9,949 Reporting: 100%
Donald R Ellege (D) 9,949
100%

Judicial District 10 Criminal Court Judge

Total Votes: 34,931 Reporting: 100%
Sandra N.C. Donaghy (R) 21,035
60%
Winner Winner
Amy Armstrong Reedy (D) 13,896
40%

Judicial District 13 Public Defender

Total Votes: 39,338 Reporting: 100%
Craig P. Fickling (R) 24,726
63%
Winner Winner
David N. Brady (D) 14,612
37%

Judicial District 4 Circuit Court Judge Part II

Total Votes: 20,211 Reporting: 100%
Richard R. "Dick" Vance (R) 20,211
100%
Winner Winner

Judicial District 4 Circuit Court Judge Part III

Total Votes: 21,258 Reporting: 100%
Rex Henry Ogle (R) 21,258
100%

Judicial District 13 Criminal Court Judge Part II

Total Votes: 32,369
David A. Patterson (R) 32,369
100%
Winner Winner

Judicial District 3 Circuit Court Judge Part III

Total Votes: 20,890 Reporting: 100%
Mike Faulk (R) 20,890
100%
Winner Winner

Judicial District 13 Attorney General

Cumberland, White, Putnam, DeKalb, Overton, Clay and Pickett Counties.
Total Votes: 11,141 Reporting: 100%
Bryant C. Dunaway (R) 8,275
74%
Winner Winner
Tony Craighead (D) 2,866
26%

Judicial District 8 Public Defender

Total Votes: 26,955
Mark Eric Blakley (I) 13,503
50%
Leif Jeffers (I) 13,452
50%
Winner Winner

Judicial District 8 Criminal Court Judge

Total Votes: 23,520 Reporting: 100%
E. Shayne Sexton (I ) 23,520
100%
Winner Winner

Judicial District 8 Chancellor

Total Votes: 28,928 Reporting: 100%
Elizabeth C. Asbury (I) 15,587
54%
Winner Winner
Andy Tillman (I) 13,341
46%

Judicial District 8 Circuit Court Judge

Total Votes: 22,041 Reporting: 100%
John D. McAfee (I) 22,041
100%

Judicial District 8 Attorney General

Total Votes: 29,862
Jared Effler (I) 17,962
60%
Winner Winner
Lori Phillips-Jones (I) 11,900
40%

Judicial District 6 Attorney General

Knox County
Total Votes: 41,574 Reporting: 100%
Charme Knight (R) 41,574
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Circuit Court Judge Division III

Total Votes: 43,744 Reporting: 100%
Deborah C. Stevens (R) 43,744
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Criminal Court Judge Division I

Knox County
Total Votes: 42,533 Reporting: 100%
Steven W. Sword (R) 42,533
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Public Defender

Knox County
Total Votes: 42,973 Reporting: 100%
Marke E. Stephens (R) 42,973
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Circuit Court Judge Division I

Knox County
Total Votes: 44,775 Reporting: 100%
Kristi Davis (R) 44,775
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Circuit Court Judge Division IV

Knox County
Total Votes: 53,860 Reporting: 100%
Greg McMillan (R) 39,237
73%
Winner Winner
Daniel Kidd (D) 14,623
27%

Judicial District 6 Chancellor Part III

Knox County
Total Votes: 42,700 Reporting: 100%
Mike Moyers (R) 42,700
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Chancellor Part II

Knox County
Total Votes: 53,529 Reporting: 88%
Clarence (Eddie) Pridemore, Jr. (R) 30,286
57%
Winner Winner
Daryl R. Fansler (D) 23,243
43%

Judicial District 6 Criminal Court Judge Division II

Knox County
Total Votes: 42,665 Reporting: 70%
Bob R. McGee (R) 42,665
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Chancellor Part I

Knox County
Total Votes: 24,489 Reporting: 100%
John Weaver (R) 24,489
100%
Winner Winner

Judicial District 6 Criminal Court Judge Division III

Knox County
Total Votes: 55,417 Reporting: 100%
Scott Green (R) 32,867
59%
Winner Winner
Leland L. Price (D) 22,550
41%

Judicial District 6 Circuit Court Judge Division II

Knox County
Total Votes: 54,968 Reporting: 100%
William T. (Bill) Ailor (R) 32,498
59%
Winner Winner
Harold Wimberly, Jr. (D) 22,470
41%

More Local 8 Now Election Results 2014

Select Race

Anderson County Road Superintendent

Total Votes: 11,764 Reporting: 100%
Gary Long (R) 11,764
100%
Winner Winner

Anderson County Constable District 2

Total Votes: 4,379 Reporting: 100%
Eugene G. Chaney (I) 1,408
32%
Winner Winner
Bill Richmond (I) 1,181
27%
Jason Stokes (I) 1,790
41%
Winner Winner

Anderson County Constable District 3

Total Votes: 1,984 Reporting: 100%
Billy Wade Brock (I) 1,088
55%
Winner Winner
Herbert Burress (I) 575
29%
Oscar Singleton (I) 321
16%

Anderson County Register of Deeds

Total Votes: 13,696 Reporting: 100%
Bill Gallaher (R) 6,712
49%
Tim Shelton (D) 6,984
51%
Winner Winner

Anderson County Juvenile Court Judge

Total Votes: 13,460 Reporting: 100%
Brian J. Hunt (R) 8,810
65%
Winner Winner
J. Michael Clement (D) 4,650
35%

Anderson County General Sessions Judge II

Total Votes: 13,115 Reporting: 100%
Roger Miller (R) 6,986
53%
Winner Winner
Ron Murch (D) 6,129
47%

Anderson County General Sessions Judge I

Total Votes: 13,567 Reporting: 100%
Don A. Layton (R) 8,628
64%
Winner Winner
Ryan M. Spitzer (D) 4,939
36%

Anderson County Circuit Court Clerk

Total Votes: 13,156 Reporting: 100%
Tyler Mayes (D) 5,993
46%
William Jones (R) 7,163
54%
Winner Winner

Anderson County Trustee

Total Votes: 9,927 Reporting: 100%
Rodney Archer (D) 9,927
100%
Winner Winner

Anderson County Constable District 1

Total Votes: 2,468 Reporting: 100%
Jennings Foust 2,468
100%
Winner Winner

Anderson County Clerk

Total Votes: 10,042 Reporting: 100%
Jeff Cole (D) 10,042
100%
Winner Winner

Anderson County Constable District 4

Total Votes: 1,713 Reporting: 100%
Leslie Ray Wakefield (I) 1,713
100%
Winner Winner

Blount County General Sessions Judge 1

Total Votes: 12,872 Reporting: 100%
Mike Gallegos (R) 12,872
100%
Winner Winner

Blount County Clerk

Total Votes: 14,028 Reporting: 100%
Roy Crawford, Jr. (R) 14,028
100%
Winner Winner

Blount County Trustee

Total Votes: 13,289 Reporting: 100%
Scott Graves (R) 13,289
100%
Winner Winner

Blount County General Sessions Judge 2

Total Votes: 15,441 Reporting: 100%
Kenlyn Foster (R) 10,492
68%
Winner Winner
Susan S. Rushing (I) 4,949
32%

Blount County Highway Superintendent

Total Votes: 12,912 Reporting: 100%
Bill Dunlap (R) 12,912
100%
Winner Winner

Blount County Circuit Court Clerk

Total Votes: 12,973 Reporting: 100%
Tom Hatcher (R) 12,973
100%
Winner Winner

Blount County Register of Deeds

Total Votes: 13,181 Reporting: 100%
Phyllis Lee Crisp (R) 13,181
100%
Winner Winner

Blount County General Sessions Judge 3

Total Votes: 12,809 Reporting: 100%
William R. Brewer, Jr. (R) 12,809
100%
Winner Winner

Blount County General Sessions Judge 4

Total Votes: 12,637 Reporting: 100%
Robert L. Headrick (R) 12,637
100%
Winner Winner

Cocke County Constable District 1

Total Votes: 894 Reporting: 99 %
McCree Whitten (I) 894
100%
Winner Winner

Cocke County Constable District 6

Total Votes: 740 Reporting: 58 %
Steven D. Cameron (I) 433
59%
Winner Winner
James Roach (I) 307
41%

Cocke County Constable District 7

Total Votes: 531 Reporting: 99 %
Roger S. Henderson (I) 531
100%
Winner Winner

Cocke County Circuit Court Clerk

Total Votes: 5,488 Reporting: 100%
Peggy Jean Lane (R) 5,488
100%
Winner Winner

Cocke County Clerk

Total Votes: 5,759 Reporting: 100%
Jan Brockwell (R) 5,759
100%
Winner Winner

Cocke County General Sessions Judge

Total Votes: 4,940 Reporting: 98%
John A. Bell (R) 4,940
100%
Winner Winner

Cocke County Register of Deeds

Total Votes: 5,317 Reporting: 100 %
Linda H. Benson (R) 5,317
100%
Winner Winner

Cocke County Road Commissioner District 2

Total Votes: 890 Reporting: 99 %
Ronald W. Blazer (I) 890
100%
Winner Winner

Cocke County Road Commissioner District 1

Total Votes: 776 Reporting: 100 %
Kenneth D. Ford (I) 776
100%
Winner Winner

Cocke County Road Commissioner District 3

Total Votes: 0
Randy S. Dyke (I)

Cocke County Constable District 3

Total Votes: 881 Reporting: 65 %
Chris Brady (I) 310
35%
Nathan White (I) 571
65%
Winner Winner

Cocke County Constable District 2

Total Votes: 1,037 Reporting: 30 %
Josh Hartsell (I) 290
28%
Jefferey Donald O'Dell (I) 223
22%
David Winters (I) 310
30%
Winner Winner
Derek Eugene Wright (I) 214
21%

Cocke County Constable District 4

Total Votes: 0
Edward D. Brannon (I)
Mike Shropshire (I)

Cocke County Road Commissioner District 4

Total Votes: 579 Reporting: 100 %
Kenneth Darrell Hall (I) 579
100%
Winner Winner

Cocke County Road Commissioner District 5

Total Votes: 760 Reporting: 99 %
Chuck Smithpeters (I) 760
100%
Winner Winner

Cocke County Road Commissioner District 6

Total Votes: 648 Reporting: 99 %
Willard D. Taylor (I) 648
100%
Winner Winner

Cocke County Trustee

Total Votes: 5,284 Reporting: 100 %
Rob Mathis (R) 5,284
100%
Winner Winner

Cocke County Superintendent of Roads

Total Votes: 4,802 Reporting: 98 %
Kenneth D. Ford (R) 4,802
100%
Winner Winner

Cocke County Road Commissioner District 7

Total Votes: 549
Jack Smith (I) 549
100%

Cocke County Sessions Court Clerk

Total Votes: 5,410 Reporting: 100 %
Frankie Peachie Cody (R) 5,410
100%
Winner Winner

City of Oliver Springs City Judge/Recorder

Total Votes: 269 Reporting: 100%
Joseph H. Van Hook (I) 269
100%
Winner Winner

City of Townsend Commission

Total Votes: 189 Reporting: 100%
Kenny Myers (I) 62
33%
Ronald Palewski (I) 59
31%
Michael S. Talley (I) 68
36%
Winner Winner

City Of Oliver Springs Court Clerk/Finance Officer

Total Votes: 258 Reporting: 100%
Ramona Walker (I) 258
100%
Winner Winner

City of Friendsville Commission

Total Votes: 282 Reporting: 100%
Mike Jeffries (I) 100
35%
Winner Winner
Jonathan Newberry (I) 84
30%
Shane Rogers (I) 98
35%

City of Harriman City Council

Total Votes: 1,289 Reporting: 100%
Chris Ahler (I) 304
24%
Wayne Best (I) 324
25%
Winner Winner
Michael A. Demyanovich (I) 148
11%
Charles "Buddy" Holley (I) 288
22%
James J.D. Sampson (I) 225
17%

City of Oakdale Mayor

Total Votes: 0
Buddy F. Miller (I)

Claiborne County Trustee

Total Votes: 7,562 Reporting: 100%
Alice Alexander (I) 4,395
58%
Winner Winner
David Painter (I) 3,167
42%

Claiborne County Clerk

County: 100% Total Votes: 6,933
Evelyn Hill (R) 6,933
100%
Winner Winner

Claiborne County General Sessions Judge

Total Votes: 6,324 Reporting: 100%
Robert M. Estep (I) 6,324
100%
Winner Winner

Claiborne County Circuit Court Clerk

Total Votes: 7,607 Reporting: 100%
Billy Ray Cheek, Jr. (R) 2,207
29%
Carolyn Keck Ousley (I) 1,518
20%
Jackie Hurst Rosenbalm (I) 3,882
51%
Winner Winner

Claiborne County Register of Deeds

Total Votes: 6,442 Reporting: 100%
Kimberly H. Reece (I) 6,442
100%
Winner Winner

Cumberland County Circuit County Clerk

Total Votes: 8,116 Reporting: 100%
Larry V Sherrill (D) 8,116
100%
Winner Winner

Cumberland County Court Clerk

Total Votes: 10,697 Reporting: 100%
Jule Bryson (R) 10,697
100%
Winner Winner

Cumberland County General Sessions Judge

Total Votes: 9,366 Reporting: 100%
Larry M. Warner (Republican) 9,366
100%
Winner Winner

Cumberland County Road Superintendent

Total Votes: 9,701 Reporting: 100%
Scott Blaylock (R) 9,701
100%
Winner Winner

Cumberland County Register of Deeds

Total Votes: 8,474 Reporting: 100%
Judy Graham Swallows (D) 8,474
100%
Winner Winner

Cumberland County Trustee

Total Votes: 9,893 Reporting: 100%
Kim Tollett Wyatt (R) 9,893
100%
Winner Winner

Fentress County Clerk

Total Votes: 6,282 Reporting: 100%
Jamie M. Edwards (I) 1,329
21%
Marilyn LaRue (I) 4,953
79%
Winner Winner

Fentress County Constable District 1

Total Votes: 984 Reporting: 100%
Larry Bull Durham (I) 618
63%
Winner Winner
Bradley Hatfield (I) 366
37%

Fentress County Road Superintendent

Total Votes: 6,321 Reporting: 100%
Mark Beaty (I) 902
14%
James T. Gibson (I) 956
15%
Todd D. Hunt (I) 227
4%
Scott Norris (I) 4,236
67%
Winner Winner

Fentress County Constable District 2

Total Votes: 1,289 Reporting: 100%
James W. Conatser (I) 1,158
90%
Winner Winner
Spencer Hoover (I) 131
10%

Fentress County Constable District 3

Total Votes: 1,132 Reporting: 100%
Larry M. Crabtree (I) 711
63%
Winner Winner
Joseph Edric Linder (I) 421
37%

Fentress County Constable District 4

Total Votes: 1,091 Reporting: 100%
Kenneth Fearing (I) 625
57%
Winner Winner
Daniel L. Hall (I) 265
24%
Darrenn Insco (I) 126
12%
Jerry Savage (I) 75
7%

Fentress County Circuit Court Clerk

Total Votes: 6,288 Reporting: 100%
Gina Mullinix (I) 3,826
61%
Winner Winner
Tammy Davis Smith (I) 2,462
39%

Fentress County Trustee

Total Votes: 6,173 Reporting: 100%
Nancy A. Linder Stewart (I) 2,021
33%
Wanda R. Tompkins (I) 4,152
67%
Winner Winner

Fentress County Constable District 5

Total Votes: 1,327 Reporting: 100%
Christopher Joe Crabtree (I) 291
22%
Denton O. Jones (I) 421
32%
Jack R. Rosenbaum (I) 615
46%
Winner Winner

Fentress County General Sessions Judge

Total Votes: 6,283 Reporting: 100%
Todd Burnett (I) 4,054
65%
Winner Winner
Paul A. Crouch (I) 2,229
35%

Fentress County Register of Deeds

Total Votes: 6,374 Reporting: 100%
Charlotte Peavyhouse Garrett (I) 452
7%
Rita Pierce Murphy (I) 581
9%
Patricia L. "Trish" Slaven (I) 2,964
47%
Winner Winner
Crystal L Tompkins (I) 1,576
25%
Gerald Volkenand (I) 118
2%
Cindy Smith (I) 683
11%

Grainger County Clerk

Six votes are not counted yet because of voter photo I.D. problems. They will be counted by Thursday.
Total Votes: 2,879 Reporting: 100%
Angie Jackson Lamb (R) 2,879
100%
Winner Winner

Grainger County Circuit Court Clerk

Total Votes: 2,766 Reporting: 100%
Sherry M Clifton (R) 2,766
100%
Winner Winner

Grainger County Constable District 1

Total Votes: 1,047 Reporting: 100%
Scott P. Neal (R) 443
42%
Winner Winner
Mark E. Nicholson (R) 604
58%
Winner Winner

Grainger County Constable District 5

Total Votes: 475 Reporting: 100%
Chris Beasley (R) 475
100%
Winner Winner

Grainger County Register of Deeds

Total Votes: 3,265 Reporting: 100%
Rick Diamond (R) 2,550
78%
Winner Winner
John Hill (D) 715
22%

Grainger County General Sessions Judge

Total Votes: 2,891 Reporting: 100%
Lane Wolfenbarger (R) 2,891
100%
Winner Winner

Grainger County Constable District 4

Total Votes: 366 Reporting: 100%
John W. Bailey (R) 366
100%
Winner Winner

Grainger County Trustee

Total Votes: 2,703 Reporting: 100%
Rena (Farrow) Greer (R) 2,703
100%
Winner Winner

Grainger County Road Superintendent

Total Votes: 2,639 Reporting: 100%
Jim Renfro (R) 2,639
100%
Winner Winner

Grainger County Constable District 3

Total Votes: 539 Reporting: 100%
Eddie Evans (R) 539
100%
Winner Winner

Hamblen County Constable District 3 & 4

Total Votes: 411 Reporting: 100%
Tommy McKinney (R) 411
100%
Winner Winner

Grainger County Constable District 2

Total Votes: 418 Reporting: 100%
Jim "Grimace" Saylor (R) 418
100%
Winner Winner

Hamblen County Constable District 13 & 14

Total Votes: 861 Reporting: 100%
Ricky Sutton (R) 861
100%
Winner Winner

Hamblen County Constable District 5 & 6

Total Votes: 0 Reporting: 0%
No candidate qualified

Hamblen County Constable District 7 & 8

Total Votes: 744 Reporting: 100%
Dwayne Sliger (R) 744
100%
Winner Winner

Hamblen County Constable District 11 & 12

Total Votes: 674 Reporting: 100%
Tom McKinney (R) 674
100%
Winner Winner

Hamblen County Circuit Court Clerk

Total Votes: 5,234 Reporting: 100%
Teresa West (R) 5,234
100%
Winner Winner

Hamblen County Clerk

Total Votes: 5,406 Reporting: 100%
Linda Wilder (R) 5,406
100%
Winner Winner

Hamblen County Constable Districts 1 & 2

Total Votes: 365 Reporting: 100%
Paul McKinney (R) 365
100%
Winner Winner

Hamblen County General Session Judge Division II

Total Votes: 3,676 Reporting: 100%
Janice H. Snider (R) 3,676
100%
Winner Winner

Hamblen County General Sessions Judge Division I

Total Votes: 4,976 Reporting: 100%
Doug Collins (R) 4,976
100%
Winner Winner

Hamblen County Constable Districts 9 & 10

Total Votes: 988 Reporting: 100%
James "Pondy" Drinnon (R) 988
100%

Hamblen County Register of Deeds

Total Votes: 5,313 Reporting: 100%
Jim Clawson (R) 5,313
100%
Winner Winner

Hancock County Road Superintendent

Total Votes: 2,029 Reporting: 100%
Clem D. Seal (I) 2,029
100%

Hamblen County Trustee

Total Votes: 5,243 Reporting: 100%
John Baskette (R) 5,243
100%
Winner Winner

Hancock County Circuit Court Clerk

Total Votes: 2,106 Reporting: 100%
Micah Wallen (R) 2,106
100%

Hancock County Clerk

Total Votes: 2,153 Reporting: 100%
Jessie Royston (R) 2,153
100%

Hancock County General Sessions Judge

Total Votes: 1,643 Reporting: 100%
Floyd W. Bill Rhea (I) 1,643
100%

Hancock County Register of Deeds

Total Votes: 2,633 Reporting: 100%
Janie C. Lamb (R) 1,702
65%
Katie Martin (I) 931
35%

Hancock County Trustee

Total Votes: 2,148 Reporting: 100%
Chuck Johnson (R) 2,148
100%

Jefferson County Clerk

Total Votes: 5,089 Reporting: 100%
Frank C. Herndon (R) 5,089
100%
Winner Winner

Jefferson County General Sessions Judge

Total Votes: 0 Reporting: 100%
Dennis "Will" Roach II (R)
Winner Winner

Jefferson County Highway Commissioner District 1

Total Votes: 0
Condon Batson (I)
David R. Cate (I)
Malcolm Noyes (I)
Earl Smelcer (I)

Jefferson County Circuit Court Clerk

Total Votes: 5,180 Reporting: 100%
Penny Ollis Murphy (I) 5,180
100%
Winner Winner

Cocke County Roady Commissioner District 3

Total Votes: 731
Randy S. Dyke (I) 731
100%

Jefferson County Register of Deeds

Total Votes: 5,269 Reporting: 100%
Ed Stiner (R) 5,269
100%
Winner Winner

Jefferson County Trustee

Total Votes: 5,444 Reporting: 100%
Ginger R. Franklin (R) 5,444
100%
Winner Winner

Knox County Circuit, Civil and Juvenile Court Clerk

Total Votes: 41,591 Reporting: 100%
Cathy Shanks (R) 41,591
100%
Winner Winner

Knox County Criminal Court Clerk

Total Votes: 44,882 Reporting: 100%
Mike Hammond (R) 44,882
100%
Winner Winner

Knox County General Sessions Judge Division I

Total Votes: 41,876 Reporting: 100%
Chuck Cerny (R) 41,876
100%
Winner Winner

Knox County General Sessions Judge Division II

Total Votes: 42,191 Reporting: 100%
Geoff Emery (R) 42,191
100%
Winner Winner

Knox County General Sessions Judge Division IV

Total Votes: 42,120 Reporting: 100%
Andrew Jackson, VI (R) 42,120
100%
Winner Winner

Knox County General Sessions Judge Division V

Total Votes: 42,006 Reporting: 100%
Tony W. Stansberry (R) 42,006
100%
Winner Winner

Knox County General Sessions Judge Division III

Total Votes: 53,160 Reporting: 100%
Patricia Hall Long (R) 38,268
72%
Winner Winner
George T. Underwood, Jr. (D) 14,892
28%

Knox County Juvenile Court Judge

Total Votes: 46,036 Reporting: 100%
Tim Irwin (R) 46,036
100%
Winner Winner

Loudon County Circuit Court Clerk

Total Votes: 588 Reporting: 100 %
Lisa P. Niles (R) 588
100%
Winner Winner

Loudon County Commission Seat 5B

Total Votes: 0 Reporting: 100%
Van Shaver (R)

Loudon County Commission Seat 6

Total Votes: 0
Steve Harrelson (R)

Loudon County Commission Seat 7

Total Votes: 0
Henry Cullen (R)

Loudon County Clerk

Total Votes: 317 Reporting: 100 %
Darlene Russell (R) 317
100%
Winner Winner

Loudon County General Sessions Judge

Total Votes: 358 Reporting: Y
Rex Dale (R) 358
100%
Winner Winner

Loudon County Register of Deeds

Total Votes: 381 Reporting: 100 %
Tracie L. Littleton (R) 381
100%
Winner Winner

Loudon County Road Superintendent

Total Votes: 308 Reporting: 100 %
Eddie Simpson (R) 308
100%
Winner Winner

Loudon County Trustee

Total Votes: 300 Reporting: 100 %
George "Chip" Miller (R) 300
100%
Winner Winner

Monroe County Circuit Court Clerk

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Martha M (Marty) Cook (D)
Winner Winner

Monroe County General Sessions Judge

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Dwaine "Benjy" Thomas (R)
Winner Winner

Monroe County Road Superintedent

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Steve Teague (R)
Winner Winner
Tim Nix (D)

Monroe County Trustee

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Marna Maynard Hull (R)
Winner Winner

Monroe County Register Of Deeds

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Mildred (Millie) Estes (R)
Winner Winner

Monroe County Constable District 3

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Marty D. Jenkins (R)
Winner Winner
Wayne "Bad Eye" Harris (D)

Morgan County Circuit Court Clerk

Total Votes: 5,120 Reporting: 100%
Keith Adcock (I) 1,887
37%
Pamela Lively Keck (I) 3,233
63%

Morgan County Road Superintendent

Total Votes: 5,089 Reporting: 100%
Joe Henry Miller Jr. (I) 2,827
56%
Roy Smith (I) 2,262
44%

Morgan County Court Clerk

Total Votes: 4 Reporting: 100%
Ramona Walker (I) 4
100%
Winner Winner

Morgan County General Sessions Judge

Total Votes: 4,098 Reporting: 100%
Mike Davis (I) 4,098
100%
Winner Winner

Monroe County Constable District 2

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Tommy J. Jones, Sr. (R)
Winner Winner
Charles Kennedy (R)
Winner Winner
James (Pete) Atkins (D)
Walter C. Thomas (D)

Monroe County Clerk

County: Monroe Total Votes: 0 Reporting: 100%
Larry Charles Sloan (R)
Winner Winner

Morgan County Clerk

Total Votes: 4,729 Reporting: 100%
Cheryl L. Collins (I) 4,729
100%
Winner Winner

Monroe County Constable District 1

County: Monroe Total Votes: 791 Reporting: 100%
Ted Waters (R)
0%
Winner Winner
Johnny F. Whitehead (I) 791
100%

Morgan County Trustee

Total Votes: 4,451 Reporting: 100%
Cindi Jones (I) 4,451
100%
Winner Winner

Morgan County Register of Deeds

Total Votes: 4,531 Reporting: 100%
Sandy Leach-Dalton (I) 4,531
100%
Winner Winner

Roane County Trustee

Total Votes: 9,168 Reporting: 100%
Wilma J. Eblen (I) 9,168
100%
Winner Winner

Roane County Clerk

Total Votes: 7,173 Reporting: 100%
Barbara J. Anthony (I) 7,173
100%
Winner Winner

Roane County General Sessions Judge Part I

Total Votes: 8,941 Reporting: 100%
Jeff Wicks (I) 8,941
100%
Winner Winner

Roane County Attorney

Total Votes: 8,735 Reporting: 100%
Greg Leffew (I) 8,735
100%
Winner Winner

Roane County General Sessions Judge Part II

Total Votes: 8,711 Reporting: 100%
Dennis W. Humphrey (I) 8,711
100%
Winner Winner

Roane County Circuit Court Clerk

Total Votes: 10,622 Reporting: 100%
Ann Goldston (I) 4,040
38%
Marty Miles (I) 2,345
22%
Sarah E. Stewart (I) 4,237
40%
Winner Winner

Roane County Register of Deeds

Total Votes: 8,762 Reporting: 100%
Sharon Brackett (I) 8,762
100%
Winner Winner

Scott County Attorney

Total Votes: 5,386 Reporting: 100%
John A. Beaty (I) 5,386
100%
Winner Winner

Scott County Trustee

Total Votes: 6,677 Reporting: 100%
Jimmy D. Byrd (I) 5,425
81%
Winner Winner
Cindy Strunk (I) 547
8%
Rebecca Terry Strunk (I) 705
11%

Scott County General Sessions Judge

Total Votes: 4,728 Reporting: 100%
James L. Cotton Jr. (I) 4,728
100%
Winner Winner

Scott County Circuit Court Clerk

Total Votes: 6,000 Reporting: 100%
Donnie Phillips (I) 6,000
100%
Winner Winner

Scott County Court Clerk

Total Votes: 6,024 Reporting: 100%
Pat Phillips (I) 6,024
100%
Winner Winner

Scott County Register of Deeds

Total Votes: 5,831 Reporting: 100%
Porter B. Benjie Rector Jr. (I) 5,831
100%
Winner Winner

Scott County Road Superintendent

Total Votes: 6,861 Reporting: 100%
Dale Boyatt (I) 3,410
50%
Donald (Dick) Sexton (I) 3,451
50%
Winner Winner

Sevier County General Sessions Court Clerk

Total Votes: 3,364 Reporting: 100%
Connie E. Holt (R) 3,364
100%

Sevier County Circuit Court Clerk

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
Rita D. Ellison (R)
Winner Winner

Sevier County Clerk

Total Votes: 3,442
Karen Cotter (R) 3,442
100%

Sevier County Constable Seat 1A

Total Votes: 560 Reporting: 100 %
Jimmy C. Maples (R) 560
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 1B

Total Votes: 548 Reporting: 100 %
Keith Brackins (R) 548
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 2A

Total Votes: 552 Reporting: 100 %
Penny Campbell (R) 552
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 2B

Total Votes: 500 Reporting: 100 %
Sam Ayers (R) 500
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 3A

Total Votes: 447 Reporting: 100 %
David Huffaker (R) 447
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 3B

Total Votes: 426 Reporting: 100 %
Sammy Scott (R) 426
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 4A

Total Votes: 509 Reporting: 100 %
Jack L. Gaylon (R) 509
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 4B

Total Votes: 490 Reporting: 100 %
Roger T. Floyd (R ) 490
100%
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 5A

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
George W. Lawson (R)
Winner Winner

Sevier County Constable Seat 5B

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
William D. "Billy" Seagle (R)
Winner Winner

Sevier County General Sessions Court Judge Division I

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
Jeff Rader (R)
Winner Winner

Sevier County General Sessions Court Judge Division II

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
Dwight E. Stokes (R)
Winner Winner

Sevier County Register of Deeds

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
Cyndi Barnes Loveday (R)
Winner Winner

Sevier County Road Superintendent

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
Jonas Smelcer (R)
Winner Winner

Sevier County Trustee

Total Votes: 0 Reporting: 100 %
Jettie B. Clabo (R)
Winner Winner

Union County Constable District 7

Total Votes: 347 Reporting: 100%
Chad Faulkner (I) 347
100%
Winner Winner

Union County Constable District 6

Total Votes: 594 Reporting: 100%
Darrell W. Beeler (I) 214
36%
Winner Winner
Lukus J. Bruner (I) 196
33%
Jeffery Hankins (I) 184
31%

Union County Constable District 5

Total Votes: 547 Reporting: 100%
Doyle Eastridge (I) 547
100%
Winner Winner

Union County Constable District 4

Total Votes: 498 Reporting: 100%
Randy "Tank" Flatford (I) 498
100%
Winner Winner

Union County Constable District 3

Total Votes: 588 Reporting: 100%
Jerry W. Beeler (I) 588
100%
Winner Winner

Union County Constable District 2

Total Votes: 442 Reporting: 100%
Johnny DeWayne Lawson (I) 442
100%
Winner Winner

Union County Constable District 1

Total Votes: 699 Reporting: 100%
Lynn "Storm" Carpenter (I) 699
100%
Winner Winner

Union County Register of Deeds

Total Votes: 4,634 Reporting: 100%
Ruth Cooke (I) 1,628
35%
Mary Beth Kitts (I) 3,006
65%
Winner Winner

Union County Clerk

Total Votes: 4,116 Reporting: 100%
Pam Graves Ailor (I) 4,116
100%
Winner Winner

Union County Circuit/Sessions/Juvenile Court Clerk

Total Votes: 4,103 Reporting: 100%
Barbara J. Williams (I) 4,103
100%
Winner Winner

Union County General Sessions Judge

Total Votes: 3,555 Reporting: 100%
Darryl Edmondson (R) 3,555
100%
Winner Winner

Union County Trustee

Total Votes: 4,091 Reporting: 100%
Gina Buckner (I) 4,091
100%
Winner Winner

Campbell County Circuit Court Clerk

Total Votes: 0

Campbell County Constable District 3

Total Votes: 196 Reporting: 100%
Maynard L. Sweat (I) 138
70%
James E. McCulley (I) 41
21%
Sam Ivey (I) 17
9%

Jefferson County Highway Commissioner District 3

Total Votes: 1,812 Reporting: 100%
Paul Condry (I) 794
44%
Winner Winner
Joe Simpson (I) 1,018
56%
Winner Winner

Campbell County Constable District 5

Total Votes: 1,596
Kevin Dixon (I) 277
17%
Paul Webb (I) 1,015
64%
Tommy Ray Wood (I) 304
19%

Campbell County Constable District 4

Total Votes: 0
Dewey W. Madison (I)
Sam Phillips (I)
Jim Wilson (I)

Campbell County Constable

Total Votes: 0
Bill A. Rutherford (I)

Campbell County Constable District 2

Total Votes: 1,309
Larry R. Ford (I) 709
54%
Jimmy Mynatt (I) 600
46%

Campbell County Attorney

Total Votes: 6,962 Reporting: 100%
Joseph G. Coker (I) 6,962
100%
Winner Winner

Campbell County Register of Deeds

Total Votes: 9,367 Reporting: 100%
Beverly Stanfield Hall (I) 2,782
30%
Dormas Miller (I) 5,288
56%
Winner Winner
Danny E. Wilson (I) 1,297
14%

Campbell County Clerk

Total Votes: 9,634 Reporting: 100%
Alene Baird (I) 3,262
34%
Winner Winner
Lynn Letner (I) 703
7%
Todd Nance (I) 2,948
31%
Debbie Wilson (I) 2,721
28%

Campbell County Circuit Court Clerk

Total Votes: 7,927 Reporting: 100%
Bobby Vann (I) 7,927
100%
Winner Winner

Campbell County Sheriff

Total Votes: 9,620 Reporting: 100%
Robbie K. Goins (I) 6,986
73%
Winner Winner
A.O. Pete Hatfield (I) 882
9%
Gary Perkins (I) 1,752
18%

Campbell County General Sessions Judge

Total Votes: 9,485 Reporting: 100%
Joe Ayers (I) 3,292
35%
Kathy Parrott (I) 2,495
26%
Amanda Mandy Sammons (I) 3,698
39%
Winner Winner

Campbell County Trustee

Total Votes: 8,126 Reporting: 100%
Monty Bullock (I) 8,126
100%
Winner Winner

Local 8 Now School Board Results 2014

Select Race

Anderson County School Board District 2

Total Votes: 2,002 Reporting: 100%
Greg Crawford (I) 847
42%
Teresa Portwood (I) 1,155
58%
Winner Winner

Anderson County School Board District 5/6

Total Votes: 0
Vic King (I)

Anderson County School Board District 7

Total Votes: 1,288 Reporting: 100%
Don A. Bell (I) 820
64%
Winner Winner
Steve Fritts (I) 468
36%

Blount County School Board District 1

Total Votes: 2,406 Reporting: 100%
Sammy Humphrey (I) 653
27%
Terry Hurst (I) 419
17%
Joe McCully (I) 646
27%
Debbie Sudhoff (I) 688
29%
Winner Winner

Blount County School Board District 5

Total Votes: 2,336 Reporting: 100%
Scott Helton (I) 1,284
55%
Winner Winner
Don McNelly (I) 1,052
45%

Blount County School Board District 7

Total Votes: 2,097 Reporting: 100%
Dennis Cardin (I) 610
29%
Stan Giles (I) 506
24%
Fred Goins (I) 981
47%
Winner Winner

Claiborne County School Board District 2

Total Votes: 1,230 Reporting: 100%
David Banks (I) 168
14%
Micheal Jo Gray (I) 632
51%
Winner Winner
Bill Turner (I) 430
35%

Claiborne County School Board District 3

Total Votes: 1,123 Reporting: 100%
Tim Duncan (I) 559
50%
Neta K. Munsey (I) 564
50%
Winner Winner

Claiborne County School Board District 5

Total Votes: 814 Reporting: 76%
Alice Brooks (I) 402
49%
Linda B. Fultz (I) 412
51%

Claiborne County School Board District 6

Total Votes: 688 Reporting: 100%
Shannon E. England (I) 688
100%
Winner Winner

Cocke County School Board District 1

Total Votes: 827 Reporting: 99 %
Creed Richard Coggins (I) 827
100%
Winner Winner

Cocke County School Board District 2

Total Votes: 1,133 Reporting: 51 %
Darrin Costner (I) 577
51%
Winner Winner
Otha Rolen (I) 556
49%

Cocke County School Board District 4

Total Votes: 779 Reporting: 42%
Arlene Dunn (I) 90
12%
Darla Morgan (I) 327
42%
Winner Winner
Scott Thornton (I) 142
18%
Heather J. Webb (I) 220
28%

Cocke County School Board District 6

Total Votes: 743 Reporting: 100 %
H. Kenneth Johnson, II (I) 743
100%
Winner Winner

Cumberland County School Board District 1

Total Votes: 1,048 Reporting: 100%
Jeff Freitag (I) 550
52%
Winner Winner
Charles Tollett (I) 498
48%

Cumberland County School Board District 3

Total Votes: 1,440 Reporting: 100%
Aaron Dale Elmore (I) 470
33%
Lane McANALLY (I) 428
30%
Shirley French Parris (I) 542
38%
Winner Winner

Cumberland County School Board District 5

Total Votes: 1,469 Reporting: 100%
Don Hassler (I) 1,121
76%
Winner Winner
Dan Vanwinkle (I) 348
24%

Cumberland County School Board District 7

Total Votes: 872 Reporting: 100%
David K. Bowman (I) 526
60%
Winner Winner
Jeffery M Cooper (I) 346
40%

Cumberland County School Board District 9

Total Votes: 2,104 Reporting: 100%
Linda H. Cramer (I) 1,041
49%
Dan Schlafer (I) 1,063
51%

Fentress County School Board District 1

Total Votes: 1,019 Reporting: 100%
Barbara Pile (I) 615
60%
Winner Winner
Jason Smith (I) 404
40%

Fentress County School Board District 2

Total Votes: 1,270 Reporting: 100%
Karen Cooper (I) 862
68%
Winner Winner
Kenneth W. Walker (I) 408
32%

Fentress County School Board District 3

Total Votes: 1,025 Reporting: 100%
William "Bill" Cody (I) 1,025
100%
Winner Winner

Fentress County School Board District 4

Total Votes: 1,089 Reporting: 100%
Ricky J. Bridges (I) 325
30%
Eddie Cook (I) 764
70%
Winner Winner

Fentress County School Board District 5

Total Votes: 1,381 Reporting: 100%
George D. Garrett (I) 364
26%
Gary R. Tinch (I) 647
47%
Winner Winner
TJ Waters (I) 370
27%

Hamblen County School Board Districts 1 & 2

Total Votes: 307 Reporting: 100%
Shahin Assadnia (I) 307
100%
Winner Winner

Hancock County School Board District 1

Total Votes: 315 Reporting: 100%
Dennis C. Holt (I) 315
100%

Hamblen County School Board Districts 5 & 6

Total Votes: 767 Reporting: 100%
Carolyn Holt-Clawson (I) 767
100%
Winner Winner

Hamblen County School Board District 9 & 10

Total Votes: 959 Reporting: 100%
Janice Haun (I) 959
100%
Winner Winner

Hamblen County School Board Districts 11 & 12

Total Votes: 679 Reporting: 100%
Clyde Kinder (I) 679
100%
Winner Winner

Hancock County School Board District 3

Total Votes: 350 Reporting: 100%
Norman Greene (I) 350
100%

Hancock County School Board District 4

Total Votes: 318 Reporting: 100%
Hugh Kyle Livesay Jr. (I) 318
100%

Hancock County School Board District 6

Total Votes: 229 Reporting: 100%
David D. Jones (I) 229
100%

Hancock County School Board District 7

Total Votes: 404 Reporting: 100%
Freddie E. Mullins (I) 404
100%

Jefferson County School Board District 1

Total Votes: 0
Randall "Coach" Bradley (I)
Annie Marie Lovelace Potts (I)

Jefferson County School Board District 3

Total Votes: 0