Eating healthy for families shouldn't hurt the wallet

KNOXVILLE, Tenn. (WVLT) -- The cost of eating healthy can add up for East Tennessee families, but an expert has advice for saving money and keeping your family healthy.

Researchers at the University of Washington found the new food pyramid, called "My Plate", could add hundreds of more dollars to a person's annual grocery bill.

The Chief Dietician at the Wellness Center at Dowell Springs's says it doesn't have to. "The misconception that it could be more expensive is because most American's diets tend to be extremely high in refined grain," Chief Dieteician Casey Peer says.

Replacing those items with fresh fruit and veggies can cost more, but it's always cheaper than your fast food favorites.

"You're going to get more meals out of that grocery trip, so in the long run the cost is much less if you are preparing meals more from home," Peer tells us. "You can shop in the frozen section or go to your local produce farmer's markets." Canned vegetables can save money too.

To get started, Peer says take baby steps, "Pick one thing to work with first. You don't have to make it overly complicated."

You must be logged in to post comments.

Password (case sensitive):
Remember Me:

Read Comments

Join the Conversation!

While WVLT allows comments on articles, we ask that you respect the online community. Comments may be removed at any time for violations including:

  • Obscenity, profanity, vulgarity, racism, violent descriptions, name-calling or personal attacks.
  • Abuse of multiple accounts.
  • Off-topic comments.

Comments may be checked for inappropriate content or rule violation, but the station is under no legal obligation to monitor or remove comments. If you believe a comment violates the above rules, please use the Flagging Tool to alert a Moderator. 
Flagging does not guarantee removal.

  • by Kathy Means Location: Newark, DE on Aug 5, 2011 at 12:02 PM
    Eating healthy doesn't have to cost a lot. Some ideas for using more fresh produce: 1. Shop the sales! Nearly one-third of produce items are on sale at your store right now. 2. Use produce as a meal-extender. Salads, soups and stews allow you to create tasty, nutritious meals that cut back on more-expensive items such as meats. 3. Buy what you need; it's not a bargain if you buy it but don't get to eat it. Some items, like apples, oranges, and potatoes, are stock-up items that will last for a while at home. Others, like berries or mushrooms, should be eaten within a few days. 4. Know your serving sizes. A serving of fresh produce is one-half cup (one cup for leafy greens). So a large banana or a grapefruit may be two servings. That means the price you're paying is for two, not one. 5. Share. If you see a bargain for a larger pack at the store or warehouse club, buy it and share with friends or neighbors.


6450 Papermill Drive Knoxville, TN 37919 Phone - (865) 450-8888; Fax - (865) 450-8869
Copyright © 2015 WVLT-TV Inc. - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 126794098 -
Gray Television, Inc.