UPDATED: District tournaments basketball schedule

Credit to Jesse Smithey of our media partner the Knoxville News Sentinel and PrepXtra.com.

Monday, Feb. 17
District 2-A at Grainger
5:30 - TSD vs. Washburn (boys)
7 - Berean vs. Clinch (girls)
8:30 - Berean vs. Clinch (boys)
District 3-A at Grace Christian
6 - Rockwood vs. Grace (boys)
7:30 - Meigs County vs. Tellico Plains (boys)

District 4-A at Wartburg
6:30 - Oneida vs. Wartburg (boys)
8 - Jellico vs. Coalfield (boys)

District 2-AA at Hal Henard Gym in Greeneville
4 - Greeneville vs. Chuckey-Doak (girls)
5:30 - Grainger vs. Chuckey-Doak (boys)
7 - Grainger vs. Claiborne (girls)
8:30 - Greeneville vs. Claiborne (boys)

District 3-AA at Union County
4 - Pigeon Forge vs. Fulton (girls)
5:30 - Austin-East vs. Gatlinburg-Pittman (boys)
7 - Gatlinburg-Pittman vs. Union County (girls)
8:30 - Fulton vs. Carter (boys)

District 4-AA at Alcoa
6 - Girls' Consolation
7:30 - Boys' Consolation

District 2-AAA at Jefferson County
5:30 - Girls' Consolation
7:00 - Girls' Championship

District 3-AAA
4:30 - Halls vs. Anderson County (girls)
6 - Powell vs. Campbell County (girls)
7:30 - Karns vs. Halls (boys)
9 - Oak Ridge vs. Powell (boys)

District 4-AAA at Farragut
6 - Girls' Consolation
7:30 - Girls' Championship

District 5-AA at Polk Co.
6 - Sequoyah vs Polk Co. (Girls' Consolation)
7:30 - Loudon vs Polk Co. (Boys' Consolation)

Tuesday, Feb. 18
District 2-A at Grainger
4 - Cosby vs. Berean/Clinch winner (girls)
5:30 - Cosby vs. TSD/Washburn winner (boys)
7 - Hancock County vs. Washburn (girls)
8:30 - Hancock County vs. Berean/Clinch winner (boys)

District 3-A at Grace Christian
6 - Tellico Plains vs Harriman (Girls' Consolation)
7:30 - Meigs Co. vs Grace Christian (Girls' Championship)

District 4-A at Wartburg
6:30 - Oakdale vs Wartburg (Girls' Consolation)
8 - Oneida vs Oliver Springs (Girls' Championship)

District 2-AA at Hal Henard Gym in Greeneville
6 - Girls' Consolation
7:30 - Girls' Championship

District 3-AA at Union County
6 - Girls' Consolation
7:30 - Girls' Championship

District 4-AA at Alcoa
6 - CAK vs Alcoa (Girls' Championship)
7:30 - CAK vs Alcoa (Boys' Championship)

District 2-AAA at Jefferson County
5:30 - Morristown West vs Cocke Co. (Boys' Consolation)
7:00 - Sevier Co. vs Jefferson Co. (Boys' Championship)

District 3-AAA at Powell
6 - Girls' Consolation
7:30 - Girls' Championship

District 4-AAA at Farragut
6 - Bearden vs Farragut (Boys' Consolation)
7:30 - Maryville vs Hardin Valley (Boys' Championship)

District 5-AA at Polk Co.
6 - Loudon vs McMinn Central (Girls' Championship)
7:30 - Sequoyah vs McMinn Central (Boys' Championship)

Wednesday, Feb. 19
District 2-A at Grainger
4 - Girls' Consolation
5:30 - Boys' Consolation
7 - Girls' Championship
8:30 - Boys' Championship

District 3-A at Grace Christian
6 - Boys' Consolation
7 - Boys' Championship

District 4-A at Wartburg
6:30 - Boys' Consolation
8 - Boys' Championship

District 2-AA at Hal Henard Gym in Greeneville
6 - Boys' Consolation
7:30 - Boys' Championship

District 3-AA at Union County
6 - Boys' Consolation
7:30 - Boys' Championship

District 3-AAA at Powell
6 - Boys' Consolation
7:30 - Boys' Championship


You must be logged in to post comments.

Username:
Password (case sensitive):
Remember Me:

WVLT VOLUNTEER TV

6450 Papermill Drive Knoxville, TN 37919 Phone - (865) 450-8888; Fax - (865) 450-8869
Copyright © 2015 WVLT-TV Inc. - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 245415511 - local8now.com/a?a=245415511
Gray Television, Inc.