WVLT Local Football Scores

HS Football

Week 3 Results

09-01
Final
Cleveland
45
William Blount
7
09-01
Final
Oneida
44
Wartburg
0
09-01
Final
Gibbs
12
South-Doyle
20
09-01
Final
Carter
23
Seymour
15
09-01
Final
Alcoa
42
Scott
0
09-01
Final
Oakdale
14
Midway
37
09-01
Final
Cumberland Gap
6
Meigs County
42
09-01
Final
McMinn County
0
Maryville
41
09-01
Final
Sevier County
20
Central
7
09-01
Final
Hardin Valley
44
Heritage
26
09-01
Final
Coalfield
48
Harriman
7
09-01
Final
Sunbright
0
Greenback
48
09-01
Final
Kingston
6
Austin-East
36
09-01
Final
Hixson
7
Anderson County
60
09-01
Final
David Crockett
55
Volunteer
6
09-01
Final
Cherokee
6
Morristown East
39
09-01
Final
Lookout Valley
22
Jellico
8
09-01
Final
Union County
7
Greeneville
62
09-01
Final
Sullivan South
28
Grainger
14
09-01
Final
Sullivan North
38
Cosby
7
09-01
Final
West Greene
21
Claiborne County
6
09-01
Final
Jefferson County
0
Bearden High School
23
09-01
Final
Stone Memorial
38
DeKalb County
16
09-01
Final
Cumberland County
7
Livingston Academy
40
09-01
Final
Brainerd
12
Loudon
27
09-01
Final
Sweetwater
39
McMinn Central
20
09-01
Final
Rockwood
33
Tellico Plains
13
09-01
Final
Karns
6
West
38
09-01
Final
Oak Ridge
17
Campbell County
15
09-01
Final
Soddy Daisy
14
Lenoir City
15
09-01
Final
Mt. Juliet Christian
47
Concord Christian
0
09-01
Final
Boyd-Buchanan
3
Grace Christian
42
09-01
Final
Ensworth
35
Webb
14
09-01
Final
King's Academy
12
Middle Tennessee Christian
6
09-01
Final
CAK
10
Notre Dame
41
09-01
Final
Powell
8
Fulton
35
09-01
Final
Eagles Landing Chr. Acad.
55
Catholic
10

Week 4 Results

09-08
Final
Kingston
49
Rockwood
28
09-08
Final
Webb
22
McCallie
49
09-08
Final
CAK
21
Lenoir City
41
09-08
Final
Copper Basin
7
Tellico Plains
27
09-08
Final
Walker Valley
55
Stone Memorial
62
09-08
Final
Halls
16
West
24
09-08
Final
Powell
21
Karns
19
09-08
Final
Anderson County
49
Clinton
10
09-08
Final
Dobyns-Bennett
33
Sevier County
17
09-08
Final
Loudon
42
Sequoyah
14
09-08
Final
Cumberland County
7
Pigeon Forge
36
09-08
Final
Harriman
7
Oneida
13
09-08
Final
Northview Academy
35
Oliver Springs
7
09-08
Final
Wartburg
41
Oakdale
0
09-08
Final
William Blount
34
Heritage
47
09-08
Final
King's Academy
12
Greenback
23
09-08
Final
David Crockett
20
Gibbs
21
09-08
Final
Hampton
20
Gatlinburg-Pittman
45
09-08
Final
Sunbright
7
Coalfield
53
09-08
Final
Catholic
33
Cleveland
7
09-08
Final
Jefferson County
35
Carter
7
09-08
Final
Fulton
20
Austin-East
14
09-08
Final
Maryville
28
Alcoa
24
09-08
Final
Sullivan East
62
Volunteer
25
09-08
Final
Midway
50
Unaka
22
09-08
Final
West Greene
35
South Greene
21
09-08
Final
Greeneville
42
Science Hill
26
09-08
Final
Campbell County
28
Morristown East
3
09-08
Final
Central
7
Hardin Valley
26
09-08
Final
Scott
21
Grainger
38
09-08
Final
Oak Ridge
0
Farragut
41
09-08
Final
North Greene
0
Cosby
42
09-08
Final
Union County
17
Claiborne County
42
09-08
Final
Seymour
21
Cherokee
28

Week 5 Results

09-15
Final
King's Academy
35
Mt. Juliet Christian
21
09-15
Final
Grace Christian
27
Webb
48
09-15
Final
Chattanooga Christian
34
CAK
10
09-15
Final
Catholic
49
Soddy Daisy
48
09-15
Final
Lenoir City
14
Rhea County
21
09-15
Final
Livingston Academy
38
Stone Memorial
0
09-15
Final
Loudon
24
Signal Mtn
13
09-15
Final
Clinton
0
Powell
17
09-15
Final
Tellico Plains
20
Polk County
42
09-15
Final
Fulton
40
Karns
0
09-15
Final
West
13
Oak Ridge
23
09-15
Final
Macon County
49
Cumberland County
13
09-15
Final
Gibbs
21
Campbell County
41
09-15
Final
Sweetwater
21
Brainerd
8
09-15
Final
Ooltewah
42
William Blount
0
09-15
Final
Meigs County
48
Rockwood
27
09-15
Final
Coalfield
55
Oakdale
8
09-15
Final
Seymour
12
Central
28
09-15
Final
Northview Academy
20
Kingston
34
09-15
Final
Anderson County
39
Howard
3
09-15
Final
McMinn County
28
Heritage
35
09-15
Final
Sunbright
43
Harriman
27
09-15
Final
Oliver Springs
15
Greenback
48
09-15
Final
Scott
34
Gatlinburg-Pittman
28
09-15
Final
Oneida
34
Cumberland Gap
20
09-15
Final
Halls
44
Carter
28
09-15
Final
Pigeon Forge
0
Alcoa
52
09-15
Final
Johnson County
28
West Greene
21
09-15
Final
Sullivan East
34
Union County
7
09-15
Final
Claiborne County
0
Unicoi County
21
09-15
Final
Morristown East
21
Tennessee High
41
09-15
Final
South Greene
20
Sullivan North
58
09-15
Final
Bearden
21
Science Hill
35
09-15
Final
Chuckey-Doak
48
North Greene
0
09-15
Final
Hardin Valley
36
Morristown West
14
09-15
Final
Unaka
24
Jellico
42
09-15
Final
Farragut
33
Jefferson County
6
09-15
Final
Pisgah (NC)
8
Greeneville
38
09-15
Final
Grainger
0
Elizabethton
49
09-15
Final
Cocke County
33
David Crockett
38
09-15
Final
Happy Valley
61
Cosby
0
09-15
Final
Volunteer
7
Cherokee
48

Week 6 Results

09-22
Final
Greenback
7
Grace Christian
21
09-22
Final
Oneida
7
York Institute
28
09-22
Final
Brentwood
50
Catholic
14
09-22
Final
Sequoyah
14
Sweetwater
31
09-22
Final
Lenoir City
22
Powell
42
09-22
Final
Sevier County
14
Oak Ridge
30
09-22
Final
Upperman
21
Cumberland County
13
09-22
Final
Jefferson County
27
William Blount
17
09-22
Final
Sunbright
8
Wartburg
7
09-22
Final
Karns
30
Scott
7
09-22
Final
Cocke County
21
Pigeon Forge
28
09-22
Final
Loudon
43
Northview Academy
35
09-22
Final
Tellico Plains
43
Midway
44
09-22
Final
Fulton
12
Maryville
41
09-22
Final
Austin-East
31
Halls
13
09-22
Final
Clinton
0
Central
17
09-22
Final
Stone Memorial
15
Kingston
42
09-22
Final
Trinity Academy
13
Gatlinburg-Pittman
47
09-22
Final
Marion County
13
Coalfield
48
09-22
Final
South-Doyle
21
Carter
28
09-22
Final
Heritage
17
Anderson County
56
09-22
Final
Hancock County
14
Union County
35
09-22
Final
Gibbs
42
Morristown East
28
09-22
Final
Lynn Camp (KY)
45
Jellico
6
09-22
Final
Volunteer
0
Grainger
46
09-22
Final
West
9
Farragut
14
09-22
Final
Alcoa
35
Dobyns-Bennett
31
09-22
Final
Oliver Springs
10
Claiborne County
12
09-22
Final
South Greene
0
Chuckey-Doak
14
09-22
Final
Morristown West
44
Cherokee
27
09-22
Final
CAK
10
Bearden
42

Week 7 Results

09-29
Final
Concord Christian
9
King's Academy
54
09-29
Final
Notre Dame
29
Webb
12
09-29
Final
Silverdale Academy
16
CAK
40
09-29
Final
Upperman
31
York Institute
48
09-29
Final
Walker Valley
28
Lenoir City
35
09-29
Final
Clinton
0
West
7
09-29
Final
Marion County
47
Tellico Plains
28
09-29
Final
Red Bank
42
Sweetwater
19
09-29
Final
Karns
3
Oak Ridge
49
09-29
Final
Stone Memorial
16
Macon County
28
09-29
Final
McMinn Central
12
Loudon
49
09-29
Final
Carter
11
Fulton
47
09-29
Final
Meigs County
41
Cumberland County
20
09-29
Final
Powell
13
Campbell County
49
09-29
Final
Maryville
49
William Blount
10
09-29
Final
Oakdale
0
Sunbright
37
09-29
Final
South-Doyle
23
Seymour
0
09-29
Final
Gibbs
42
Sevier County
24
09-29
Final
Austin-East
26
Scott
0
09-29
Final
Gatlinburg-Pittman
18
Pigeon Forge
31
09-29
Final
Rockwood
27
Oneida
7
09-29
Final
Harriman
14
Oliver Springs
42
09-29
Final
Alcoa
38
Northview Academy
7
09-29
Final
Coalfield
49
Midway
0
09-29
Final
Central
12
Halls
14
09-29
Final
Wartburg
20
Cumberland Gap
47
09-29
Final
Heritage
34
Cleveland
47
09-29
Final
East Ridge
7
Anderson County
49
09-29
Final
North Greene
0
West Greene
47
09-29
Final
Tennessee High
41
Volunteer
0
09-29
Final
Union County
7
Sullivan South
32
09-29
Final
Greeneville
69
Sullivan Central
0
09-29
Final
Cosby
7
South Greene
47
09-29
Final
Claiborne County
0
Johnson County
27
09-29
Final
Jefferson County
0
Hardin Valley
21
09-29
Final
Union (VA)
14
Morristown West
10
09-29
Final
Daniel Boone
49
Morristown East
21
09-29
Final
Jellico
34
Hancock County
18
09-29
Final
Sullivan East
21
Grainger
52
09-29
Final
Science Hill
27
Farragut
35
09-29
Final
Cherokee
41
Cocke County
20
09-29
Final
Dobyns-Bennett
23
Bearden
7

Week 8 Results

10-06
Final
Sullivan South
7
Greeneville
56
10-06
Final
Farragut
34
Dobyns-Bennett
42
10-06
Final
Grainger
30
Chuckey-Doak
14
10-06
Final
Hancock County
6
Thomas Walker (VA)
24
10-06
Final
Cocke County
3
Tennessee High
42
10-06
Final
Halls
6
South-Doyle
44
10-06
Final
Grace Baptist (Chat)
17
King's Academy
58
10-06
Final
CAK
6
Grace Christian
42
10-06
Final
Cosby
7
Concord Christian
6
10-06
Final
Webb
40
Boyd-Buchanan
13
10-06
Final
Cumberland County
3
Sequatchie County
36
10-06
Final
West Greene
7
Catholic
58
10-06
Final
Sweetwater
28
Polk County
14
10-06
Final
West
28
Powell
6
10-06
Final
Lenoir City
26
Stone Memorial
7
10-06
Final
Rhea County
34
Marion County
10
10-06
Final
Campbell County
55
Karns
20
10-06
Final
Fulton
40
Clinton
7
10-06
Final
Oliver Springs
51
Sunbright
18
10-06
Final
York Institute
54
Wartburg
14
10-06
Final
McMinn Central
0
Bledsoe Co.
35
10-06
Final
Gibbs
42
Seymour
13
10-06
Final
Howard
13
Sequoyah
29
10-06
Final
Pigeon Forge
20
Northview Academy
28
10-06
Final
Harriman
41
Midway
6
10-06
Final
Carter
0
Central
41
10-06
Final
Scott
7
Kingston
33
10-06
Final
Austin-East
48
Gatlinburg-Pittman
7
10-06
Final
Maryville
59
Cleveland
38
10-06
Final
Elizabethton
42
Union County
13
10-06
Final
Unaka
30
Unicoi County
64
10-06
Final
Hardin Valley
35
Science Hill
41
10-06
Final
Cumberland Gap
35
Jellico
6
10-06
Final
Morristown West
28
Jefferson County
6

Week 9 Results

10-13
Final
Notre Dame
35
Grace Christian
27
10-13
Final
King's Academy
7
Friendship Christian
21
10-13
Final
Webb
42
Chattanooga Central
21
10-13
Final
Catholic
63
Walker Valley
42
10-13
Final
York Institute
20
Sequatchie County
14
10-13
Final
Tyner Academy
48
Tellico Plains
8
10-13
Final
Clinton
6
Oak Ridge
42
10-13
Final
Sweetwater
13
Loudon
36
10-13
Final
Fulton
44
Campbell County
14
10-13
Final
Rockwood
40
Wartburg
12
10-13
Final
Midway
21
Sunbright
14
10-13
Final
Northview Academy
35
Scott
18
10-13
Final
Meigs County
28
Oneida
6
10-13
Final
Oliver Springs
42
Oakdale
0
10-13
Final
William Blount
14
McMinn County
35
10-13
Final
Greenback
55
Harriman
12
10-13
Final
Halls
28
Gibbs
27
10-13
Final
Cosby
7
Cumberland Gap
33
10-13
Final
Anderson County
47
Chattanooga Central
0
10-13
Final
Heritage
6
Bradley Central
27
10-13
Final
Pigeon Forge
6
Austin-East
33
10-13
Final
Kingston
14
Alcoa
42
10-13
Final
Morristown East
49
Volunteer
13
10-13
Final
West Greene
23
Unicoi County
15
10-13
Final
Johnson County
54
North Greene
8
10-13
Final
Science Hill
42
Morristown West
14
10-13
Final
Dobyns-Bennett
36
Hardin Valley
25
10-13
Final
South Greene
13
Hampton
46
10-13
Final
Bearden
14
Farragut
31
10-13
Final
Greeneville
24
Elizabethton
10
10-13
Final
Jellico
20
Cloudland
50
10-13
Final
Chuckey-Doak
17
Claiborne County
36
10-13
Final
Tennessee High
35
David Crockett
13

Week 10 Results

10-20
Scheduled
Grace Christian
Silverdale Academy
10-20
Scheduled
Concord Christian
Ezell-Harding
10-20
Scheduled
Webb
CAK
10-20
Scheduled
Red Bank
Lenoir City
10-20
Scheduled
Sweetwater
Tellico Plains
10-20
Scheduled
Cumberland County
Stone Memorial
10-20
Scheduled
Wartburg
Sale Creek
10-20
Scheduled
Oak Ridge
Powell
10-20
Scheduled
Marion County
Loudon
10-20
Scheduled
York Institute
Livingston Academy
10-20
Scheduled
West
Fulton
10-20
Scheduled
Campbell County
Clinton
10-20
Scheduled
Oneida
Bledsoe Co.
10-20
Scheduled
Lookout Valley
Sunbright
10-20
Scheduled
Karns
Seymour
10-20
Scheduled
Coalfield
Oliver Springs
10-20
Scheduled
Austin-East
Northview Academy
10-20
Scheduled
Heritage
Maryville
10-20
Scheduled
Sevier County
Halls
10-20
Scheduled
Pigeon Forge
Kingston
10-20
Scheduled
Oakdale
Harriman
10-20
Scheduled
Midway
Greenback
10-20
Scheduled
Carter
Gibbs
10-20
Scheduled
Anderson County
East Hamilton
10-20
Scheduled
Claiborne County
Cumberland Gap
10-20
Scheduled
Gatlinburg-Pittman
Alcoa
10-20
Scheduled
William Blount
Bradley Central
10-20
Scheduled
Happy Valley
West Greene
10-20
Scheduled
Sullivan Central
Union County
10-20
Scheduled
Cherokee
Tennessee High
10-20
Scheduled
Jefferson County
Science Hill
10-20
Scheduled
Twin Springs (VA)
North Greene
10-20
Scheduled
Cocke County
Morristown East
10-20
Scheduled
Rockwood
Hancock County
10-20
Scheduled
Grainger
Greeneville
10-20
Scheduled
Morristown West
Dobyns-Bennett
10-20
Scheduled
Jellico
Cosby
10-20
Scheduled
Hardin Valley
Bearden
Varsity All Access 2017 Game of the Week Schedule

August 18th: Powell at Halls
August 25th: Central at Fulton
September 1st: Gibbs at South-Doyle
September 8th: Maryville at Alcoa
September 15th: West at Oak Ridge
September 22nd: Brentwood Academy at Catholic
September 29th: Central at Halls
October 6th: Greenback at Coalfield
October 13th: Bearden at Farragut
October 20th: Coalfield at Oliver Springs
October 27th: Oak Ridge at Fulton

Rivalry Thursday Schedule

August 17th: Anderson County at Carter
August 19th: Bearden at West (SATURDAY-WVLT)
August 24th: Morristown East at Jefferson County
August 31st: Morristown West at Farragut
September 7th: Bearden at South-Doyle
September 14th: South-Doyle at Sevier County
September 21st: Rockwood at Harriman
September 28th: Rhea County at Catholic
October 5th: CAK at Grace
October 12th: Maryville at Ooltewah
October 19th: Central at South-Doyle
October 26th: Farragut at HVA